Duel na Letné začal v opatrném duchu. První vážnější příležitost viděli diváci až po čtvrthodině, když domácí stoper Lukáš Štetina odcentroval z pravé strany přesný míč na Benjamina Tetteha. Ghanský útočník ovšem potvrdil, že nemá nejoslnivější formu, a hlavičkoval pouze do gólmana.

Sparťané nastoupili bez Bořka Dočkala, jenž má potíže s lýtkovým svalem. Ačkoli si postupně vypracovali tlak (pokus Martina Frýdka šel těsně nad), bylo zřejmé, že spolupráce vázne. Chyběly přesnost přihrávek, větší klid v zakončení i plynulejší přechod do rychlých protiútoků.

Sigma, jež v Generali Areně od roku 2012 nezískala ani bod a nevstřelila gól, se k první šanci dostala po třiceti minutách. Nevšední výpad Václava Jemelky po levé lajně ovšem skončil neslavně. Vzdušná pobídka třiadvacetiletého středního obránce postrádala, stejně jako u domácích, přesnost.

Přesto se hosté dočkali. Úspěšným střelcem se stal Šimon Falta, který si středem posunul balon až k vápnu a přízemním projektilem Florina Nitu dokonale zaskočil. Dobíhající Frýdek olomouckého středopolaře nestíhal, Pražané se tak museli vyrovnávat s nepříjemným gólem „do šatny“ – 0:1.

Obrat i díky videu

Souboj dvou týmů se statisticky nejlepší formou (Sparta před zápasem vyhrála všech pět jarních klání, Olomouc čtyři) nebavil ani po pauze. Hosté, posíleni vedením, se zatáhli na svou polovinu, Sparta nadále dobývala. Neúspěšně: bezradná „přihrávaná“ kolem vápna ovoce nenesla.

Trefa, kterou obstaral v 59. minutě Tetteh, padla z ofsajdu. Po něm mohli skórovat i jeho spoluhráči, David Moberg Karlsson a náhradník Martin Hašek však mířili těsně mimo. Konečně se nicméně domácí fanoušci dostávali do varu: pasivní Sigma zažívala skutečně perné chvíle.

Pražané nakonec byli za svou snahu náležitě odměněni. A opět, jak bývá v poslední době zvykem, bylo v hlavní roli video, které sudímu pomohlo „odhalit“ ruku Víta Beneše. Následné rozhodnutí bylo jasné: penalta! Tu Kanga chladnokrevně proměnil a „rudí“ byli znovu ve hře – 1:1.

A to nebylo vše. O pouhých pět minut později Jemelka ve vymezeném území „nakopl“ Tetteha, který se okamžitě skácel k zemi. Arbitr Petr Ardeleanu tentokrát video nepotřeboval a nařídil druhý pokutový kop. Toho se opět ujal gabonský fotbalista – a opět se nemýlil. Sparta otočila – 2:1.

Poslední minuty dohrávali frustrovaní Olomoučané v deseti (Martin Nešpor obdržel dvě žluté karty v rychlém sledu) a v podstatě ztratili šanci na vyrovnání. Letenští se díky šestému vítězství v řadě přiblížili druhé Viktorii v tabulce FORTUNA:LIGY na pět bodů, Hanáci zůstávají desátí.

AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 2:1 (0:1)

Branky: 72. z pen. a 77. z pen. Kanga – 45. Falta. Rozhodčí: Ardeleanu – Moláček, Fišer. ŽK: 26. Frýdek, 27. Costa, 77. Štetina, 90. Kanga – 15. Houska, 20. Sladký, 72. Beneš, 77. Nešpor, 79. Plšek. ČK: 81. Nešpor.

Sparta: Nita – Hanousek, Costa, Štetina, Chipciu – Sáček (59. Hašek), Frýdek – Karlsson (82. Zahustel), Kanga, Hložek – Tetteh (87. Tetteh). Trenér: Zdeněk Ščasný.

Olomouc: Buchta – Vepřek, Beneš, Jemelka, Sladký (85. Yunis) – Kalvach – Falta (87. Lalkovič), Houska, Plšek (85. Dvořák), Zahradníček – Nešpor. Trenér: Václav Jílek.