K výhře stačil jeden odražený balon a pak dáreček v podobě chyby Jablonce. „Nebylo to lehké, ale spíš vydřené vítězství, kterého si vážím,“ prohlásil staronový kouč Sparty Zdeněk Ščasný.

Otázka před střetnutím zněla: dá se od hostů čekat po evropském fiasku nějaký zázrak? Odpověď (zápornou) tušil snad každý. Ščasný, který v pátek jako sportovní ředitel odvolal z lavičky Pavla Hapala, měl na přípravu zoufale málo času. Přesně dva dny a cestu autobusem…

„Věděli jsme, že nic moc nezmění,“ utrousil domácí trenér Petr Rada.

Hodně faulů Sparty

Sparta pracovala hlavně na přístupu. Alespoň tedy podle Ščasného. „Chtěl jsem mít v týmu více srdcařů,“ vysvětlil hostující lodivod nasazení Costy (mimochodem, Letenští nastoupili na trávník s deseti cizinci).

Jeden rozdíl byl patrný. Fotbalisté v nezvykle bílých dresech často faulovali. V obraně či útoku, kdekoliv. Radakovič a Tetteh bourali soupeře hlava nehlava. Museli. Jablonec hrál lépe, měl šance. Kdyby do poločasu vedl, nikdo by se nedivil.

Zvláště příležitost Masopusta, který se zbavil Frýdka i Kangy a šel sám na bránu, volala po gólu. „Řešil jsem ji zbrkle,“ sypal si člen reprezentace popel na hlavu.

V kotli hostujících fandů to po šťastném zákroku Nity zahučelo. A pokřik „Kotalík, demisi“ (proti řediteli klubu) nabral na síle. Jenže Sparta dokáže občas překvapit i sama sebe. A stalo se to také včera.

Ve druhé půli se probudil Guélor Kanga, na hranici vápna si našel odražený balon. Bum míč vážně doplachtil do sítě. Gabonský středopolař svou trefu oslavil sprintem k sektoru příznivců rudých barev. Tohle nebyla náhoda. „Doporučil jsem, ať se jde omluvit,“ vysvětlil Ščasný s narážkou na mizerný výkon Kangy v Evropské lize.

První gól na jablonecké Střelnici zafungoval jako mávnutí kouzelného proutku (nebo jako infuze).

Marný finiš Jablonce

Jablonec vypadl z rytmu a hosté hrozili. Navíc přidali druhý zásah, když se po selhání Kubisty zblízka prosadil Vukadin Vukadinovič. „Naprosto laciné branky,“ kroutil hlavou Rada, jehož družina sice v samotném závěru snížila zásluhou Lischky, ale nic víc.

Sparta tak získala v nejvyšší soutěži druhou výhru. Udržela stoprocentní bilanci a dýchá na záda Slavii.

Klid? Vůbec! Otázkou zůstává, co předvede příště. Už za tři dny totiž ambiciózní tým čeká odveta mizerně rozehraného předkola Evropské ligy proti Subotici. Bude u toho Ščasný, nebo snad najde nového kouče? „Nejsem schopen říct, jak dlouho tady budu. Vím jen to, že hledáme dobrého trenéra,“ vzkázal dočasný spasitel bezprostředně po zápase.

Situace z března se opakuje. Kdo si teď troufne na uzdravení Sparty?