„Byla to nabídka, která se neodmítá. Mám z nové výzvy radost,“ prohlásil rodák z Dolného Kubína, který ale už osmnáct let žije u Prahy.

Chytal za Spartu i Slavii, ale největších úspěchů dosáhl v plzeňské Viktorii, s níž je pětkrát mistrem ČR.

Když ho oslovilo vedení slovenského fotbalového svazu, okamžitě se spojil se svým předchůdcem Stanislavem Semanem, zlatým olympionikem z Moskvy 1980. „Právě on mě vedení svazu doporučil. Vážím si důvěry a věřím, že nám to bude spolu fungovat a reprezentaci se bude dařit,“ pokračoval Matúš Kozáčik.

Útočník Ladislav Almási (v modrém).
Almási: Zranění? Bylo to na hlavu. Seděl jsem na tribuně a chlapům to nešlo

První herní prověrka čeká Slováky už dnes, kdy nastoupí v Trnavě od 20.45 proti Ázerbájdžánu v Lize národů. Ten tým Kozáčik velmi dobře zná, protože základ tvoří hráči Karabachu, který nedávno viktoriáni vyřadili na cestě do základní skupiny Ligy mistrů.

Potom ještě Slováky čeká cesta do srbské Bačka Topola, kde se v neděli střetnou od 18 hodin s Běloruskem.

Doma si ho moc neužijí

Také vedení plzeňského klubu mělo samozřejmě k angažování Matúše Kozáčika u slovenské reprezentace co říct. „Konzultoval jsem to i s hlavním koučem Michalem Bílkem. Těší mě, že v Plzni moje rozhodnutí všichni podpořili a umožnili mi tuto nabídku přijmout,“ poděkoval na dálku otec čtyř dětí.

„Je pravda, že doma si mě teď moc neužijí, hodně času trávím na cestách. A teď k tomu ještě reprezentace… Bavili jsme se o tom i s rodinou, která také chtěla, abych řekl ano. Vnímají to stejně jako já,“ potěšilo Kozáčika, který při rozhovorech přepíná z češtiny do slovenštiny.

S novým realizačním týmem se seznamoval až teď během prvního kempu před zápasy s Ázerbájdžánem a Běloruskem.

Kotel fanoušků Slavie v Plzni
Fanoušci házeli kelímky s močí a ničili stadion. Plzeň podává trestní oznámení

Pozval na něj tři brankáře v čele s Martinem Dúbravkou z Manchesteru United, kterého doplňují Marek Rodák (Fulham) a trnavský mladík Dominik Takáč.

Ale na šanci čekají i další - Dušan Kuciak (Lech Gdaňsk, Pol.), Dominik Holec (Sparta Praha), František Plach (Piast Gliwice, Pol.) nebo Dominik Greif (Real Mallorca), který je momentálně zraněný.

„Slovensko vždycky mělo výborné brankáře a já věřím, že to bude platit i v budoucnu a bude stále z koho vybírat,“ přál si sám 29násobný reprezentant, jehož vrcholem kariéry v národním týmu byla účast na Euru 2016, kde byl jedničkou.

„Věřím, že se nám bude dařit postupovat na šampionáty a lidé z toho budou mít radost,“ doplnil Kozáčik, jenž je od letošního ledna držitelem nejvyšší licence UEFA.