„Není jednoduché udržet pozornost, když se nehraje. Jsem rád, že se kluci předvedli vynikajícím výkonem, porazili silného soupeře. A naše vítězství mohlo být ještě vyšší,“ říkal pak plzeňský kouč Adrian Guľa. Jeho domácí bilance je v Doosan Areně famózní – 11 zápasů = 11 vítězství. „Zase jsme soupeři darovali první gól, pak nás domácí přehrávali. Plzeň vyhrála zaslouženě,“ kontroval Václav Kotal, kouč Sparty.

V neděli viktoriáni udeřili hned ze svojí první vážnější akce, v sedmé minutě vystihl Čermák zpětnou rozehrávku Plechatého. Posunul na Buchu a ten chladnokrevně přehodil vybíhajícího gólmana – 1:0. „Čermák s Buchou to vyřešili fantasticky,“ pochválil plzeňskou dvojici i Horst Siegl, bývalý kanonýr Sparty.

Pět minut na to střelu Ondráška z otočky zblokovala defenziva Sparty na roh. Po 20 minutách to zkoušel Čermák, ale jeho pokus šel nad. Sparta po úvodním náporu vyklidila prostor hřiště. Až ve 28. minutě poslal Dočkal po trestném kopu pěkný centr, ale v plzeňské šestnáctce se k němu nikdo z jeho spoluhráčů nedostal.

Na druhé straně hledal Ba Loua po Limberského pasu před brankou Ondráška, před ním odvrátil Hancko roh. Další pověstná Limberského šajtle už byla gólovou přihrávkou, zkušený bek parádně našel Ondráška, ten se opřel do míče a propálil gólmana Sparty – 2:0.

Plzeň udeřila potřetí

Toho těsně před půlí vystrašil vlastní obránce Krejčí a byl z toho roh, po němž viktoriáni udeřili potřetí. Míč propadl před stopera Hejdu, který ve skluzu poslal míč mezi nohy Nity – 3:0. „Sparta hraje tristně,“ říkal o přestávce Miroslav Koubek, který jako trenér získal s Plzní v roce 2015 titul.

Sparta v první půli nevystřelila na bránu Plzně a nekopala ani jeden roh. A kdo by čekal po přestávce tlak Sparty, spletl se. V 55. minutě sice zkoumal VAR pád Pavelky, ale penalta se nepískala. Naopak na druhé straně pálil těsně vedle Kalvach a Kopicovu hlavičku zastavilo břevno. Po dorážce střídajícího Alvira zachraňoval na brankové čáře Krejčí.

V závěru ještě Bucha zahodil pokutový kop. Krejčí mladší pak snížil na 3:1. I tak měl nedělní zápas jediného vládce. A tím byla Viktoria.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:1 (3:0)

Branky: 7. Bucha, 33. Ondrášek, 45+1. Hejda – 90.+3 Krejčí mladší. Rozhodčí: Franěk – Blažej, Kříž. ŽK: Čermák, Kalvach, Káčer – Plechatý, Krejčí ml., Sáček, Vindheim. Hráno bez diváků.
Viktoria Plzeň: Hruška – Havel, Hejda, Brabec, Limberský – Bucha, Kalvach, Čermák (75. Alvir) – Ba Loua (75. Kayamba), Ondrášek (78. Beauguel), Kopic (90. Káčer). Trenér: Guľa.
Sparta Praha: Nita – Plechatý, Pavelka, Hancko (64. Hanousek) – Vindheim, Krejčí ml., Sáček (70. Karabec), Dočkal, Polidar (64. Trávník). Krejčí st. (64. Plavšič) – Juliš. Trenér: Kotal.