Dost mu napověděla i nedělní „premiéra“. V derby s Bohemians (oproti několika minutám na Slovácku a s Bordeaux) odehrál víc než hodinu. „Na nervozitu ale nebylo ani pomyšlení, na hřiště jsem šel rovnou z lavičky,“ vyprávěl po zápase.

Vyšší očekávání

Proti klokanům si nakonec vypracoval hned několik „gólovek“, v zakončení mu však scházel klid. Jako kdyby jej sešívaný trikot svazoval.

Domácí příznivce zamrzela především příležitost z 36. minuty, ve které příbramský odchovanec poslal míč z několika metrů vysoko nad Valešovu svatyni.

I trenér Slavie Jindřich Trpišovský posléze uznal: „Honza musí k řešení situací přistupovat s chladnější hlavou, všichni jsme viděli, co minul. Na druhou stranu ale hrál na pozici, na kterou zatím není moc zvyklý.“

Pravda, na hrotu je člen reprezentační jednadvacítky stále pouze učedníkem. To pro něj nicméně není jediná novinka. Ve Slavii si rovněž nově zvyká na vyšší očekávání, mnohem větší konkurenci i ofenzivnější herní pojetí.

Sám také přiznal: „V Příbrami jsem býval hlavně běžec, tady už musím hrát fotbal. Rozdílná je i patnáctitisícová návštěva nebo třeba tréninky. Jsou náročnější a fotbalovější. Tím ale samozřejmě nechci Příbram shazovat.“

Rozhodne hlava

Mimochodem, kvalitu Pražanů nyní pociťuje celá liga, v té totiž Slavia odstartovala nejlépe za posledních 75 let. Také v ročníku 1943/44 zvítězila v úvodních devíti kolech osmkrát.

Tehdy za sešívané válela taková jména jako Vlastimil Kopecký či legendární střelec Josef Bican.

Vypiplá vršovický celek nový sportovní klenot i z Matouška? Na podobné prognózy je času dost.

Bývalý ligový kanonýr Luděk Zelenka nicméně upozorňuje, že nadějný forvard potřebuje čas.

„Musí si zvyknout na dospělý fotbal. Kdyby to byl protřelý ligový hráč, šance, jako měl proti Bohemce, by proměňoval. Vyzrálý je dost, sportovně zapadne rychle, ale tohle je především o hlavě,“ řekl Zelenka.

Ve výsledku nicméně i Matoušek musí šanci, kterou dostal, svými výkony rovnoměrně splatit.

„Všichni na něj pohlížejí jako na obrovský talent, bude tak třeba týmu něco vrátit nazpět. Nejprve si ale musí vybojovat svou pozici,“ dodal nynější expert České televize.

S tím může Matoušek „díky“ rozsáhlé týmové marodce začít ihned.

Mimo je i Tecl

Po zranění se sice pomalu vracejí Milan Škoda či Muris Mešanovič, jenže stoprocentní stále není ani jeden z nich. Úplně mimo jsou pak Peter Olayinka, Mick van Buren a nově i Stanislav Tecl (byť jeho zranění není tak vážné, jak se původně myslelo).

Matouškovi každopádně nastává příležitost, která se nemusí opakovat. Jak s ní talent naloží?