Klání v Edenu, kde Ostrava nezvítězila od listopadu 2012 (2:0), začalo jen několik minut po vydatném dešti. Domácí po náročném duelu osmifinále Evropské ligy v Seville udělali v sestavě sedm změn, hosté se museli obejít bez vykartovaného bývalého slávisty Roberta Hrubého.

O první kuriozní moment se postaral Ostravan Dame Diop, jenž po po křižném pasu jako první zahrál míč a poté upadl přes gólmana Ondřeje Koláře. Penalta, nebo ne? Sudí Martin Nenadál pokutový kop (po diskusi s videem) zamítl a senegalskému střelci udělil žlutou kartu za filmování.

První vážnou příležitost zápasu měli na svědomí Vršovičtí, kteří mimochodem na podzim v Ostravě podlehli 1:2, ačkoli hráli po vyloučení Milana Baroše většinu času v početní převaze. Přesný centr Miroslava Stocha přistál na hlavě Michala Frydrycha, jeho pokusu však scházelo pár centimetrů.

O jedinou branku první půle se sešívaní postarali v 18. minutě. Zatímco byl Jiří Fleišman ošetřován na lavičce hostů (zranění hlavy), dostal se ke střele Peter Olayinka. Jeho projektil zpoza vápna tečoval Frydrych. Jan Laštůvka míč vyrazil, na dorážku Milana Škody byl ovšem krátký – 1:0.

Ostrostřelec Stoch zahodil penaltu

Celek ze severu Moravy byl, alespoň co se směrem hry dopředu týče, bezzubý. Pokusy najít nabíhající Baroše a Diopa za obranou pravidelně končily na kopačkách domácích stoperů. Kromě toho Baník trápila zranění: už v první půli odstoupil Lukáš Pazdera, kulhal také Denis Granečný. Vršovičtí navíc mohli udeřit znovu. Po přiťuknutí se Škodou pronikl zkraje druhého poločasu do pokutového území Peter Olayinka, kterého stáhl k zemi brankář Laštůvka.

Ke 14. penaltě Slavie v sezoně se postavil Stoch, „nabídku“ ke svému dvanáctému gólu ale odmítl – trefil jen gólmana.

V 64. minutě musel hlavní sudí na několik minut přerušit hru kvůli choreografii domácí Tribuny Sever. Viditelnost na trávníku byla mizerná. Ani nucená pauza ale hosty neprobrala, naopak další branku málem přidal Alexandru Baluta. Jeho ránu na poslední chvíli odvrátil na roh Granečný.

Druhý hřebík do ostravské rakve přidal v 70. minutě Lukáš Masopust, třetí a čtvrtý v nastavení Frydrych a Van Buren. Pražané uspěli v domácí soutěži potřetí za sebou. Mají tak za sebou úspěšnou generálku před čtvrteční domácí odvetou Evropské ligy se silnou Sevillou.

SK Slavia Praha – FC Baník Ostrava 4:0 (1:0)

Branky: 18. Škoda, 70. Masopust, 90. Frydrych, 90. Van Buren. V 53. minutě neproměnil domácí záložník Stoch pokutový kop. Rozhodčí: Nenadál – Pelikán, Dresler. ŽK: 33. Souček, 59. Frydrych – 5. Diop, 53. Mešaninov, 83. Jánoš. Diváci: 14 126.

Slavia: Kolář – Zelený, Ngadeu, Kúdela, Frydrych – Hušbauer, Souček – Olayinka, Stoch (90. Král), Baluta (69. Masopust) – Škoda (77. Van Buren). Trenér: Jindřich Trpišovský.

Ostrava: Laštůvka – Pazdera (17. Mešaninov), Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Šindelář, Granečný (76. Holzer) – Baroš (72. Kuzmanovič), Diop. Trenér: Bohumil Pánik.