S trochou nadsázky se dá říct, že fotbalový život Jana Moravce je protkán podobnými osudy dvou klubů vyznávajících zelenobílé barvy. V pražských Bohemians bojoval o postup do první ligy, a když se to povedlo, hrál s nimi o udržení v nejvyšší soutěži. S Karvinou vybojoval před třemi lety také postup a nyní s ní rovněž bojuje o holou záchranu.

Při pohledu na postavení obou celků v tabulce je jasné, že v sobotu (od 15 hodin) se bude hrát o hodně. „Musíme to už zvládnout, už jsme dlouho nevyhráli, na jaře ještě vůbec,“ uvědomuje si Moravec, jemuž fanoušci Bohemians dali přezdívku „Zipp“ (podle animované postavičky ze světa Walta Disneyho).

Berete utkání s Klokany ještě nějak speciálně?

Přiznám se, že teď už ani ne. Přece jen jsou to čtyři roky, co jsem z Ďolíčku pryč. Ty první dvě sezony po příchodu do Karviné bylo zvláštní proti nim nastupovat, ale teď už vzájemné zápasy beru normálně. Bohemku jako klub mám ale samozřejmě v srdci pořád.

Shodou okolností jste v Bohemians zažil podobnou sezonu, jakou prožíváte teď s Karvinou, je to tak?

Ano, bylo to v roce 2014, zachránili jsme se na poslední chvíli. Dá se říct, že v Bohemce jsem ve druhé lize hrával o postup a v té první o záchranu. Po přesunu do Karviné se to nezměnilo. Loni jsme se také zachránili v posledním kole.

Jaká je aktuální situace v týmu? Převládají chmury, nebo naopak panuje bojovná nálada?

Spíš to druhé. Po porážce, zvlášť po té poslední v Příbrami, jsou ty první dny vždycky špatné, ale pak se už soustředíme na dalšího soupeře a hecujeme se. Kdybychom se měli utápět v depresi, tak si nepomůžeme.

Jak moc vám pomáhá rodinná situace? Doma máte roční dcerku Ellinku…

No, tak to je zlatíčko. Člověk po těch prohrách nemá moc náladu, je přepadlý, ale dcerka mě spolehlivě přivede na jiné myšlenky. Samozřejmě na to nelze úplně nemyslet, ale doma vždycky pookřeju. Snažím se špatnými výsledky neužírat.

Myslíte si, že se Karviná může ještě dostat na 13. místo, nebo jste spíš realista?

Mít o pět šest bodů víc, naše šance by byly mnohem větší. Baráž nás už asi nemine, ale to neznamená, že se nepokusíme vyhnout se jí. Bodová série by pomohla, ty dva nejbližší zápasy jsou už vlastně bojem o záchranu. Musíme v nich uspět a já věřím, že se to povede. V kabině tomu věříme všichni.

Jaký byste nabídl recept pro zlepšení vaší situace?

Musíme začít od nejjednodušších věcí. V našem případě odzadu. V každém utkání dostáváme góly, čisté konto jsme neudrželi, už ani nepamatuji. Celý týden jsme se soustředili na defenzivu, tak doufám, že to bude proti Bohemce vidět. Když gól nedostaneme, něco vepředu určitě vymyslíme. Ale je třeba uznat, že by to chtělo víc než jeden gól na zápas.

Letos se liga hraje jiným modelem v podobě nadstavby. Berete to jako dodatečnou šanci se zachránit?

Uvidíme, jak bude vypadat situace po třicátém kole. Je nám jasné, že se musíme stůj co stůj udržet před Duklou. Předchozí nezdary nás nesmí položit, teď máme proti Bohemce i Dukle šanci se zase zvednout. Uděláme vše pro to, aby se nám to povedlo.