„Všichni doufáme, že ano, ale je to těžké říct takhle dopředu. Věřím, že nám toto vítězství dodá víc energie, než kdybychom porazili nějakého jiného soupeře. Se Spartou se nevyhrává každý den, takže je to trochu výjimečné,“ říkal záložník David Houska.

„Čekali jsme na takové vítězství dlouho. Celkově jsme neměli start do sezony moc dobrý. Proti Spartě jsme ale podali velký týmový výkon. Zaslouženě jsme vyhráli,“ doplnil ho další středopolař Lukáš Kalvach.

Důležitou výhrou překlopili Olomoučtí pětizápasový blok mezi reprezentačními přestávkami do pozitivních čísel. Porážky v Příbrami a Liberci vyvážily výhra nad Duklou, pohárový postup přes Třinec a na závěr Sparta.

Po sérii proher znatelný posun

Kvalita soupeřů se samozřejmě srovnává těžko, ale při pohledu na pět zápasů před reprezentační přestávkou, které Sigma všechny prohrála (debakl s Baníkem, dvě prohry se Sevillou, odevzdaný duel v Jablonci a výbuch po přestávce s Bohemians), je to znatelný posun.

„Jestli se doopravdy zvedáme, to uvidíme v příštím zápase. Není to jen otázka jednoho utkání. Pevně jsem věřil, že v Liberci už na tom budeme líp,“ nechce ani Václav Jílek výhru nad Spartou přeceňovat, byť byl po zápase viditelně spokojený. Jeho mužstvo totiž už mnohem víc ukazovalo tvář, kterou se prezentovalo na evropské scéně.

Takto hrát s každým, ne jen se Spartou

„Takhle je třeba hrát nejen se Spartou a Sevillou, ale opravdu s každým. Fanoušci proti Spartě byli zase výborní, byli našim dvanáctým hráčem a moc nám pomohli. Ale opravdu je důležité hrát úplně stejně proti každému soupeři a ať je kulisa jakákoliv,“ uvědomuje si kámen úrazu Houska.

„Přece jen, když přijede Sparta, Slavia, nebo Plzeň, tak to každý cítí víc. Ale musíme se koncentrovat na každý zápas stejně,“ přitakal jeho mladší kolega Kalvach. „Bodů máme pořád málo. Tohle ale musíme zvládnout, abychom se posunuli výš,“ doplnil.

Vůle pracovat teď bude obrovská

Během pauzy se tak bude Sigma snažit především udržet stejnou bojovou pohotovost, s jakou šla na Spartu. A 20. října se pokusí vzepětí potvrdit v dalším domácím duelu proti Zlínu.

Reprezentační přestávka by podle Jílka týmu uškodit neměla. Samozřejmě je to relativní. „Ale můžeme pracovat dál a vůle pracovat bude po tomhle vítězství obrovská. Věřím, že těch 14 dní nám neuškodí. Ověřili jsme si, jakou cestou chceme jít. A máme 14 dní na to, abychom přesně v těch nárocích pracovali a na Zlín se připravili stejně zodpovědně jako na Spartu,“ řekl už v sobotu po zápase.

Vrátil se Nešpor, naskočil Pilař

Radost mu musí dělat i zdravotní stav kádru. Do základní sestavy se po problémech s kotníkem vrátil Nešpor a hned dal gól, byť šťastný. Na zhruba dvacet minut, prvních od zápasu na Slovácku, který se hrál 12. srpna, naskočil záložník Václav Pilař.

„Je to dobře, že trenér má kam sáhnout,“ dodal Houska. „Snad už budeme všichni zdraví a celý jako celý tým půjdeme nahoru,“ shrnul olomoucký záložník to, co si přejí asi všichni fanoušci.

POSLEDNÍCH 5 ZÁPASŮ
Příbram - Sigma 1:0
Sigma - Dukla 1:0
Sigma - Třinec 7:0
Liberec - Sigma 3:0
Sigma - Sparta 1:0
Bilance: 5 3-0-2 9:4

5 ZÁPASŮ PŘED POSLEDNÍ REPREZENTAČNÍ PAUZOU
Sigma - Baník 1:4
Sigma - Sevilla 0:1
Jablonec - Sigma 3:0
Sevilla - Sigma 3:0
Sigma - Bohemians 2:3
Bilance: 5 0-0-5 3:14