Ne, není povolanější osoba, jež by dokázala odhadnout, co se stane s anglickým fotbalem po brexitu. „Ozývají se hlasy, že by se toho dalo využít k omezení přílivu cizinců,“ řekl 43letý novinář.

Jen týden před očekávaným vystoupením Británie z EU čeká Anglii start kvalifikace o Euro proti Česku. Poznamená to atmosféru?
Samozřejmě, může se to stát. Moji londýnští známí blížící se brexit vnímají. Nikdo v Británii nemůže tvrdit mě se to netýká. Ale na hřišti to rozhodně řešit nikdo nebude.

Jak podle vás mač dopadne?
Můj tip je 2:1. Odhaduje se to rozhodně lépe, než jak dopadne referendum o brexitu. I když, u toho jsem se v červnu 2016 spletl.

Pojďme k palčivé otázce odchodu Británie z Unie. Dá se odhadnout, co to udělá s anglickým fotbalem?
Těžko říct. Ve chvíli, kdy si spolu povídáme, stoprocentně nevíme ani to, zda brexit bude, byť k tomu vše směřuje. Ozývají se hlasy, že by se brexitu dalo využít k omezení přílivu cizinců do anglického fotbalu ať už do top klubů, anebo do mládežnických akademií. Anglické naděje by to pak měly jednodušší. Nedávno jsme zažili situaci, kdy v zápase Arsenalu s Chelsea nehrál v základu ani jeden Angličan.

To asi proto, že každý chce právě do takového klubu.
Jistě. Premier League je nejlukrativnější, nejexkluzivnější fotbalová soutěž na světě: týmy, které ji hrají, musejí mít v ruce nejlepší fotbalisty z celého světa Brazilce, Čecha, Eskymáka a to je dobrý argument pro to, že brexit nic nezmění.

Ovšem přestupy to zkomplikuje, ne?
Přijdou praktické překážky, protože dosud měli fotbalisté z Evropské unie volný přístup na britský trh. Už nebude stačit smlouva s klubem, ale bude třeba i povolení ministerstva vnitra.

Myslíte, že anglický fotbal by mohl brexitem ztratit?
Už nebude tak otevřený, začne řešit, odkud kdo je.

A nepřijde také Británie o spousty peněz na daních od zahraničních fotbalistů, co nedostanou povolení?
To je skvělé téma, už proto, že dnes ti slavní fotbalisté hledají legální a pololegální i nelegální schémata, jakým způsobem na daních platit co nejméně. Podívejte se na Messiho, Ronalda, Mourinha všichni měli oplétačky se zákonem. Kdyby neměli ten super status a tolik peněz, pravděpodobně by skončili ve vězení.

I kdyby nezchudli fotbalisté, po vystoupení z EU si asi pohorší sami Britové. Budou chodit na fotbal?
Co vím, tak už teď v Británii před brexitem zdražují potraviny. Nenápadně, ale jasně. Hodně skalních fanoušků chodí na fotbal a vráží do toho veškeré peníze, které jim zbudou. Kdyby najednou měli k dispozici méně peněz, dokážu si představit, že by v případě menších měst návštěvnost klesla.

Co bude s českými fotbalisty? Petr Čech už má po potížích, oznámil, že skončí…
No, ale brexit řeší. Ne jako fotbalista, ale jako někdo, kdo chce spolu s rodinou v Londýně zůstat.

A ti další?
Řekl bych, že potíže by mohl mít Matěj Vydra. Víte, Burnley je menší město v severní Anglii, končina, kde se hodně lidí vyslovilo pro brexit. Tam bych pak jako cizinec žít nechtěl. Nemohl bych asi mluvit na veřejnosti česky, aniž bych strpěl, že mi to předhazují. Je to kapsa Anglie, kde žije spousta blbců, kteří to dávají cizincům sežrat. A určitě i fotbalistům.

PAVLÍNA WOLFOVÁ