Shrňme si to Viktoria v sobotu zdolala Baník 2:1. Rozhodující branku dala až v závěru, kdy se trefil Jean-David Beauguel. „Zajímavé utkání,“ řekl kouč Pavel Vrba. S tímhle hodnocením se dá souhlasit. Jenže stejně tak lze říct, že zápas měl jednu (pořádně černou) kaňku.

Duel mužstev z popředí tabulky ovlivnili rozhodčí. Jak na hřišti, tak u videa. Sporné momenty (a že jich bylo dost) začaly okamžitě „létat“ po sociálních sítích. Rozebírali je nejen fanoušci či novináři, ale i hráči nebo funkcionáři od konkurence. Věty plné rozhořčení, pár spekulací…

Pískat, nebo nepískat?

Obrovský rozruch vzbudil právě vítězný gól Plzně. Podle všeho neměl platit. „Bez čáry bylo velmi těžké posoudit, jestli se o ofsajd jednalo, nebo ne,“ vzkázal videorozhodčí Jiří Adam.

Právě to zavdává prostor diskusím. A nemyslete: názory se různí. Zastánci ofenzivního fotbalu totiž i díky plzeňskému příkladu křičí: Těsné ofsajdy by se neměly pískat. Zastánci regulí oponují: ofsajd je ofsajd a nezáleží, zda je hráč mimo o dvacet centimetrů, nebo dva metry.

Nechme tyhle nesmiřitelné tábory u jejich debat. Závěr těchto hádek bude chtě nechtě o obligátních slovech: sudí si svůj verdikt obhájí. Chyběla mu lajna.

Kontroverzní výroky

Na druhou stranu: v zápase mezi Plzní a Baníkem došlo i k dalším dost mimořádně podivným situacím. Hlavní rozhodčí Pavel Orel a asistenti na čarách chybovali. Hodně se hovořilo o zákroku Romana Hubníka, který vykopl míč z brány doslova na poslední chvíli.

Ještě víc se mluvilo o dvou nenařízených pokutových kopech pro hosty. Penaltou nejvíce „zaváněl“ šlapák na Jiřího Fleišmana. Proč sudí nepískal? „Něco se kontroluje a něco ne. To je nelogické,“ zlobil se hostující trenér Bohumil Páník.

Zajímavé vysvětlení přinesla televize O2TV Sport. „Podle našich informací to ani sudí nechtěl řešit,“ řekl moderátor Radek Šilhan. Rozhodčí to ve studiu od jinak zdrženlivých expertů dost schytali. „Zápas nebyl v pořádku,“ shodli se trenéři Miroslav Koubek a Stanislav Levý (oba mimo jiné dříve působili v Plzni).

U videa sedí jen člověk

Otázkou nyní je, s čím přijde komise rozhodčích. Bude mít tahle facka vysvětlení? Jak (a kdo) bude potrestán? Baníku každopádně body nikdo nepřidá, Plzni je nikdo nevezme. Zápas se nebude opakovat.

Přesto je záhodno, aby to s blížící se nadstavbou nevyšumělo. Nejzajímavější a vlastně dvojsmyslný výrok po sobotě (i neděli) je tento: U videa sedí také jen člověk. Chybující, ovlivnitelný.

Zvláštní momenty zápasu1. Odvolaná penalta Plzně díky videu (Tomáš Chorý za simulaci neviděl žlutou kartu)
2. Odkop Romana Hubníka z brankové čáry
3. Šlapák na Jiřího Fleišmana ve vápně (zmaření střely přímo před očima rozhodčího)
4. Vítězný gól Plzně z hraniční situace