Nezvyklé je to především pro hráče, trenéry a funkcionáře. Z klasické (leckdy obávané) přípravy plné fyzického drilu nezůstane skoro nic. Za pozornost stojí rozdíl v přístupu k soustředěním. Zatímco v minulosti chtěli všichni za teplem, letos do zahraničí vyrazí pouze šest mužstev, tedy třetina účastníků FORTUNA:LIGY. „Hráči si pořádně neodpočinou ani pořádně nenatrénují,“ uznal Jindřich Trpišovský, kouč Slavie.

U úřadujícího šampiona a lídra tabulky proběhla krátká debata s jasným výsledkem: „Letíme.“ Ovšem zajímavé je, že slávisté budou mít při nedělním putování do Portugalska společnost. Do letadla k nim usednou hráči Opavy.

Slovácko jede autobusem

Některé týmy se sejdou už dnes, další v neděli a pondělí. Vůbec nejkratší pauzu měli ve Slovácku. Trenér Martin Svědík stejně jako loni naplánoval týmu soustředění v Chorvatsku. Pozor, jedou autobusem!

Do ciziny po letech nevyrazí Sparta, také Plzeň se bude připravovat v domácích podmínkách. Přitom to chvíli vypadalo, že Západočeši vyrazí na Maltu, avšak pak svou účast odřekli.

Individuální trénink i na Nový rok

Doma, nebo za teplem?Zdroj: DENÍK/Martin JůzekTurnaj na malém ostrově ve Středomoří tak znovu absolvuje Brno, které ještě doplní Olomouc. „Vítáme to, budeme trénovat v jiných klimatických podmínkách na přírodní trávě,“ podotkl trenér Sigmy Radoslav Látal.

Někteří jeho kolegové naordinovali svěřencům individuální tréninky třeba výběh i na Nový rok! „Když přijdeme na hřiště, musíme hned hrát fotbal,“ vysvětlil zlínský kouč Bohumil Páník.

Bude méně přestupů

Letošní zimní pauza nebude jen krátká, nejistota zavládne také na trhu. Dá se tušit, že ani nejambicióznější kluby se do nějakých větších finančních dostihů zrovna nepohrnou. „Vždy nějakou dobu trvá, než se noví hráči adaptují v týmu. A moc času tentokrát není,“ zmínil David Horejš, trenér Českých Budějovic.

Pokud dojde k přesunům, tak spíše ve formě hostování. Třeba Slavia takto usiluje o libereckého Tarase Kačarabu.