Slávisté na podzim prohráli v Římě 2:0, možná ještě více než o výsledku se ale mluvilo o tom, co se dělo mezi fanoušky a místními strážci pořádku. Problémy začaly už před utkáním, když slávistickým fanouškům nebylo povoleno připravené choreo s Juliem Caesarem, byť se za jeho vpuštění přimlouvali dokonce i fanoušci AS Řím.

Po zápase se pak mluvilo o šikaně, provokaci, nesmyslných kontrolách, a dokonce i násilí ze strany římské policie. Zraněn nožem byl i jeden fanoušek Slavie.

„Chování italské policie po dobu výjezdu SKS je v rozporu se všemi racionálními pravidly pro organizaci fotbalových zápasů. To, že drží v sektoru naše fans, mezi kterými jsou rodiny s dětmi, 1,5 hodiny po zápase, je doslova šok,“ napsal tehdy na svém účtu na síti X předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík.

Klub podal protest a o dění kolem zápasu se zajímaly dokonce domácí politické špičky včetně ministra zahraničí Jana Lipavského.

Tragédie na stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu
Stovky mrtvých při fotbale. Za nejhorší tragédie mohou fanoušci, policie i ploty

Teď se blíží další návštěva slávistů na Apeninském poloostrově a Italové jsou v pozoru.

„Výjezd Milán - prosíme všechny fanoušky, aby se drželi pokynů a doporučení italských úřadů, policie a pořadatelské služby AC Milan. Klub za podpory české diplomacie projednal výjezd s mistními italskými autoritami. V rámci vlastních opatření posílí počet SLO, stevardů i členů bezpečnostní služby. Všechny fans však považujeme za nutné upozornit na to, že po nedávném výjezdu do Říma italská strana utkání považuje za vysoce rizikové a může mít pocit dílčí předpojatosti a obav. Zdržte se prosím také nošení klubových symbolů jinde než na stadionu! Buďte opatrní prosím!“ píše Tvrdík na síti X.

Utkání mezi AC Milán a Slavií je na programu ve čtvrtek od 21 hodin.