Indonéský ministr sportu v reakci na neštěstí, které patří k nejtragičtějším ve světě na fotbalových stadionech, uvedl, že vláda události důkladně vyšetří a bude se zabývat posílením bezpečnosti při fotbalových zápasech v zemi. Indonéský prezident Joko Widodo vyzval fotbalovou asociaci, aby zastavila zápasy první ligy, dokud neskončí vyšetřování tragédie.

Ondřej Kúdela (vpravo) na tréninku reprezentace
Divočina v Jakartě? Kúdela zažil kulturní šok. Chybí mi jen česká kabina, řekl

Násilnosti vypukly poté, co fanoušci poraženého týmu vtrhli na hřiště. Policie po neúspěšné snaze je z něj dostat použila slzný plyn. Podle místních médií většina lidí zemřela či byla smrtelně zraněna v tlačenici, která nastala, když se fanoušci snažili utéct před slzným plynem. Mnozí padali na zem a další po nich šlapali.

Podle AFP a AP je mezi oběťmi i několik policistů. "Třicet čtyři lidí zemřelo na stadionu a zbytek podlehl zraněním v nemocnici," uvedl v prohlášení šéf místní policie podle AFP.

Místní média uvedla, že střety vypukly na konci zápasu mezi celky Arema FC a Persebaya Surabaya, když fanoušci vtrhli na hřiště. Policisté se davy lidí snažili vyhnat z hrací plochy, zatímco další fanoušci na policisty házeli různé předměty. Persebaya Surabaya zápas vyhrála 3:2.

Podle ministra pro bezpečnostní záležitosti Mohammada Mahfuda byla kapacita stadionu přeplněná, prodáno bylo na 42.000 vstupenek, ačkoli kapacita stadionu je 38.000 lidí. Násilnosti se podle záběrů ze sociálních sítí odehrávaly i před stadionem, na ulici jsou na fotkách vidět ohořelá policejní auta.

Ondřej Kúdela ve slávistickém dresu.
VIDEO: Češi v Jakartě baví. Kúdela předvedl parádní gesto, Krmenčník zase gól

Tragédie v Malangu je podle dostupných informací druhým nejhorším neštěstím na fotbalovém stadionu ve světě. Nejvíce obětí si vyžádaly střety fanoušků na stadionu v peruánské metropoli Limě po utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina v květnu 1964, kdy zemřelo 328 lidí a na pět set dalších utrpělo zranění.