V mnoha případech (s výjimkou kupříkladu Trutnova a profláknutého Marka Pilného) totiž vítězí nové tváře, „staré struktury“ ustupují do pozadí. „Jsme rádi za to, že se zvýšila angažovanost lidí a objevily se varianty, ze kterých si mohli vybrat. To byl náš cíl. Jsme rádi za to, že se v řadě okresů zvolili noví lidé, ale neříkáme, kdo je dobře a kdo špatně. O tom si rozhodli lidé a za to jsme rádi,“ říká Ondřej Lípa, jeden z důležitých mužů spolku zvaného Fevoluce.

On sám je důkazem, vyhrál voby v Berouně, stal se prvním mužem okresu. A také potvrzuje trend, že se prosazují známá jména. Lípa je žurnalista a bývalý tiskový mluvčí reprezentace.

Vedle něj jsou vidět i někdejší fotbalisté. Okres Liberec ovládl Benjamin Vomáčka, před časem hráč Slavie, Baníku, Liberce či Žiliny. Do výkonného výboru se dostal také Jiří Štajner, bývalý reprezentant, jenž nejlepší léta prožil ve Slovanu a německém Hannoveru.

„My jsme s Benjim byli v kontaktu, protože ho považujeme za osobnost, která muže být pro okresní fotbal přínosem. Ale žádnou kampaň ani diskuse s kluby jsme tam nevedli,“ kvitoval Lípa severočeskou změnu. „Štajny je velká osobnost. Chce pomoci,“ ocenil Vomáčka Štajnera.

Je to vlastně symbolické. Štajner byl vždy bohém, na hřišti i mimo něj. Teď se pouští obrody fotbalu. Kdo by to do něj řekl?

Mluví skromně, bez velkých slov

Podobný příklad je také Jan Koller. Nejlepší střelec reprezentační historie kandiduje do výkonného výboru OFS Písek, tedy v okrese, kde kope za svůj rodný klub, za Smetanovu Lhotu. Volby se konají v půlce dubna.

„Já se necpu na jiná místa, do vyšší politiky. Chci pomoci v našem okrese. Uvidíme, jak to dopadne. Jestli bude vůle a pokud budou zvoleni noví lidé,“ objasňuje Jan Koller.

„Když jsme do toho šli, nezdálo se mi, že by byla nějaká velká vůle to změnit, ale teď vidím, že se situace zlepšuje. Nikoho nenutíme, každý se musí rozhodnout sám. Chci pomoci, ale nikam se na sílu nervu,“ opakuje.

Mluví klasicky, typický Koller. Skromně, bez velkých slov. Takhle dával góly. Uvidí se, zda uspěje, což se nepovedlo například Petru Voříškovi, bývalému hráči Teplic a Sparty. V okresních volbách v Teplicích se neprosadil.