„Jednou se mě jistý novinář zeptal, jaké to prý je, když jsem v týmu jedna z mála, které se líbí chlapi a ne ženy,“ svěřila se nedávno v televizi ARD německá reprezentační brankářka Almuth Schultová. „Jen jsem si pomyslela: Ach jo, už jsme zase v tom. Zase ten předsudek, že fotbal hrají jenom lesby,“ popsala vdaná matka dvojčat.

Fotbalistka Klára Červená
Blondýnka u balonu? Manžel a fotbalista radí, táta ji poslal k vařečce

Schultová připomněla jeden z nejčastějších „vtípků“, které o fotbalistkách kolují. V citovaném dokumentu německé televize další bundesligové hráčky mluvily o svých zkušenostech se sexistickými trenéry, kteří bez zábran komentovali například pozadí svých svěřenkyň a zahrnovali je rádoby lascivními poznámkami.

„Všechny jsme se naučily to radši nevnímat,“ komentovala to německá fotbalistka Franziska Bielfeldová.

Podobná situace panuje všude, i v Česku. Jen si vzpomeňme na poněkud slabomyslné video hráčů Příbrami z loňského roku, v němž někteří borci posílali své kolegyně v kopačkách raději k plotně a vybízeli je, ať raději dělají něco jiného než fotbal.

FK Teplice - ženy a dívky
S předsudky se pořád setkáváme, říkají Tepličanky. Video z Příbrami je pobavilo

„Někdo umí obojí, hrát fotbal i stát u plotny. Na rozdíl od vás, hoši,“ reagovala na příbramský pokus o humor například slávistka Gabriela Šlajsová. Odmítavých reakcí byla spousta, zároveň se však potvrdilo, že ženský fotbal stále čelí zlehčování a posměchu.

Svléknout! Svléknout!

Letošní ženské Euro bohužel kromě řady pozitivních ohlasů doprovázejí také vlny urážek na sociálních sítích. Ty jsou pro anonymní „hrdiny“ ideálním podhoubím pro šíření nesmyslné nenávisti. UEFA už během turnaje řešila stovky příspěvků s urážlivým obsahem – podle listu Süddeutsche Zeitung jde ze 70 procent o vulgární urážky bez konkrétního zacílení, 20 procent má sexistický nádech, 6 procent je rasistických a 4 procenta homofobní.

„Urážka je urážka, ať už padne na sociální síti nebo v běžném životě,“ řekla Wendie Renardová, kapitánka Francie a osminásobná vítězka Ligy mistryň.

Ruská tenistka Darja Kasatkinová
Hvězdná tenistka je na holky? Absolutní dno, je to jako rakovina, zní z Ruska

Spektrum věcí, kterým musejí fotbalistky čelit, je neobyčejně široké. Od náhodných poznámek o lesbách, přes rozverné skandování mužských fanoušků „Svléknout! Svléknout!“ až po osahávání ze strany některých trenérů či funkcionářů.

„Je nutné reagovat na každý jednotlivý případ překročení hranice. To je úkol nejen pro fotbal, ale pro nás všechny, ať už jde o holky nebo o kluky, ženy nebo muže. Jde o celou společnost,“ zdůraznila Heike Ullrichová, generální sekretářka německého fotbalového svazu.