„Dochází k rozšíření fungování akademie na dvou místech. V Karviné zůstává téměř vše při starém, v Ostravě budeme nastavovat režim a fungování následovně: ve školním roce 2019/20 v kategorii U14 a ve školním roce 2020/21 už v kompletním rozložení U14 i U15,“ upřesňuje Bernady, bývalý gólman ostravského Baníku, který chytal i v Drnovicích či bratislavském Slovanu.

Složení žáků v jednotlivých místech bude řešeno v rámci spádové dostupnosti. V Karviné budou zejména hráči místního MFK, třinečtí fotbalisté a pak jednotlivci z okolí mimo Sportovní centra mládeže, u kterých je pravděpodobnost sportovního růstu v závislosti na četnosti a kvalitě tréninkového procesu. „V Ostravě pak budou působit zástupci ostatních Sportovních center mládeže, tedy hráči Hlučína, Bílovce, Vítkovic, Baníku, Opavy a Frýdku-Místku,“ prozradil Bernady.

Moderní Bazaly

V Ostravě dlouho potřebné špičkové zázemí pro mládežnické fotbalisty nebylo, to bylo právě v Karviné, teď ale v krajském městě roste nové tréninkové centrum a právě to je jeden z důvodů, proč se fungování Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje rozšiřuje i tam.

„Využijeme možnost nového a moderního tréninkového střediska na zrekonstruovaných Bazalech. Možnosti využití jsou totiž exkluzivní a akademie tam bude mít díky Moravskoslezskému kraji a Statutárnímu městu Ostrava své sportovní zázemí,“ říká devětačtyřicetiletý Bernady, který dříve působil v trenérské roli u fotbalistů Karviné i ostravského Baníku.

Regionální fotbalová akademie Moravskoslezského kraje funguje necelé tři roky a její absolventi se pravidelně objevují v českých reprezentačních výběrech. „Fungování RFA v Karviné dokazuje, že Karviná jako město i klub dokáže vytvořit prvotřídní podmínky potřebné k funkčnímu režimu starostlivosti o mladé sportovce,“ vyzdvihl Bernady přínos města i klubu.

„Sportovní areály, kterými akademie disponuje, jsou pro trénink mimořádně vhodné,“ dodal. Spolupráce na vzdělávacím a výchovném procesu při ZŠ Dělnická je už mnoho let na vynikající úrovni a rádi jej využívají jak hráči MFK, tak i akademici.

Fotbalová akademie pro Moravskoslezský kraj zůstane v Karviné, ale rozšíří se i do Ostravy.Zdroj: RFA MS kraje

V Karviné funguje vše, jak má

V RFA Karviná je aktuálně 47 hráčů v ročnících 2004 a 2005, o které se stará 10 členů realizačního týmu. Větší část z nich na plný úvazek. „K bezproblémovému chodu nám pomáhají i vychovatelé ze SŠTaS Karviná, v jejichž internátu jsou kluci ubytovaní,“ doplňuje Bernady.

Akademie v našem kraji funguje od září 2016, tedy necelé tři roky a její absolventi se pravidelně objevují v reprezentačních výběrech ČR. „Posun za dobu působení zaznamenáváme zejména v tom, že jsme více připraveni na stav, v jakém kluci do akademie přicházejí, a dokážeme rychleji aplikovat procesy, které vedou k jejich adaptaci na pobyt v akademii nejen v otázce intenzity tréninkového procesu, ale i v dalších oblastech. Těmi jsou stravovací režim, výchova a vzdělávání,“ zakončil ředitel Regionální fotbalové akademie MS kraje Tomáš Bernady.