Může za to směsice dvou faktorů. Zaprvé jde samozřejmě o výkony. Bez brilantních projevů na trávníku by to nešlo. Zadruhé je to jeho nátura. Slušnost, poctivost, to je jeho mantra.

„Mít Tomáše v týmu je snem každého trenéra,“ řekl kouč Součkova West Hamu United David Moyes. „Perfektní a pokorný kluk. A neuvěřitelně důležitý hráč, který nám pomáhá.“

Ano, český záložník je jedním z hlavních tahounů mužstva, jež šokuje Anglii. Zatímco v minulé sezoně se Kladiváři tak tak zachránili, nyní jsou v tabulce nejlépe postaveným týmem z Londýna. Trůní na čtvrté pozici, bojují o Ligu mistrů.

InfografikaInfografikaZdroj: Deník

Souček je během tohoto „povstání“ nepřehlédnutelná figura a to nejen díky svým více než 190 centimetrům.

Tahoun české reprezentace už není jen defenzivním záložníkem. Nyní se na něj hodí anglické označení box to box. Tedy středopolař hrající ve vlastní i útočném pokutovém území, prostě muž zvládající všechno.

Údiv: To není normální, Tome

U Součka to potvrzuje osm branek v sezoně, nejvyšší úspěšnost hlavičkových soubojů v lize, ale také penzum naběhaných kilometrů. Nedávno jich v poháru proti Manchesteru United (hrálo se i prodloužení, tedy celkem 120 minut) zvládl sedmnáct.

„Všem nám problesklo hlavou: To není normální, Tome,“ divil se záložník Declan Rice, asi hlavní hvězda West Hamu.

To je výjimečná věc, stejně jako další události dějící se kolem Součka.

Posuďte. Komu se v Anglii poštěstí, že je vyloučen, pak se za něj ale postaví ikony místního fotbalu a on je omilostněn? Jemu ano.

„Everybody happy,“ napsal po verdiktu na Twitter český velvyslanec v Anglii Libor Sečka. Je vidět, že exslávistova kariéra je i národním zájmem…

Souček dostal červenou kartu v zápase s Fulhamem a i tady ukázal zmiňovanou slušnost. Rozhodčí Mike Dean byl totiž napadán na sociálních sítích a Souček se ho zastal. „Jakékoli rozhodnutí udělané na trávníku by na něm mělo zůstat. Nerad slyším o tom, že je spojováno s osobním životem Mikea Deana. Posílám podporu jemu i jeho rodině.“

Další případ? Souček dohrál zápas s Tottenhamem přes drsnou srážku s gólmanem a stehy v obličeji.

„On je jako Terminátor,“ vyzdvihl slavný trenér a televizní expert Jamie Redknapp, „Už jsem zase sešívaný,“ připomněl sám hráč svou minulost ve Slavii. „Takového hráče v týmu prostě chcete,“ přihodil ještě Redknapp.

Jeho slova platí i obecně. Je jisté, že bude o vitálního záložníka zájem na ještě větších adresách. „Prodat“ se bude moci nejen v Premier League, ale také na červnovém mistrovství Evropy.

Jeho aktuální hodnota? Server Transfermarkt jej ocenil na 30 milionů eur!