Může za to směsice dvou faktorů. Zaprvé jde samozřejmě o výkony. Bez brilantních projevů na trávníku by to nešlo. Zadruhé je to jeho nátura. Slušnost, poctivost, to je jeho mantra.

„Mít Tomáše v týmu je snem každého trenéra,“ řekl kouč Součkova West Hamu United David Moyes. „Perfektní a pokorný kluk. A neuvěřitelně důležitý hráč, který nám pomáhá.“

Leicester - Slavia: radost z druhé branky
Neskutečná euforie. Slávisté křepčili i se Součkem, příště chtějí opět do Anglie

Ano, český záložník je jedním z hlavních tahounů mužstva, jež šokuje Anglii. Zatímco v minulé sezoně se Kladiváři tak tak zachránili, nyní jsou v tabulce nejlépe postaveným týmem z Londýna. Trůní na čtvrté pozici, bojují o Ligu mistrů.

InfografikaInfografikaZdroj: Deník

Souček je během tohoto „povstání“ nepřehlédnutelná figura a to nejen díky svým více než 190 centimetrům.

Tahoun české reprezentace už není jen defenzivním záložníkem. Nyní se na něj hodí anglické označení box to box. Tedy středopolař hrající ve vlastní i útočném pokutovém území, prostě muž zvládající všechno.

Údiv: To není normální, Tome

U Součka to potvrzuje osm branek v sezoně, nejvyšší úspěšnost hlavičkových soubojů v lize, ale také penzum naběhaných kilometrů. Nedávno jich v poháru proti Manchesteru United (hrálo se i prodloužení, tedy celkem 120 minut) zvládl sedmnáct.

„Všem nám problesklo hlavou: To není normální, Tome,“ divil se záložník Declan Rice, asi hlavní hvězda West Hamu.

To je výjimečná věc, stejně jako další události dějící se kolem Součka.

Slávistický fotbalista Abdallah Sima
Mladík za miliardu. Slavia roztáčí kolotoč o Simu, v Africe ho neznají

Posuďte. Komu se v Anglii poštěstí, že je vyloučen, pak se za něj ale postaví ikony místního fotbalu a on je omilostněn? Jemu ano.

„Everybody happy,“ napsal po verdiktu na Twitter český velvyslanec v Anglii Libor Sečka. Je vidět, že exslávistova kariéra je i národním zájmem…

Souček dostal červenou kartu v zápase s Fulhamem a i tady ukázal zmiňovanou slušnost. Rozhodčí Mike Dean byl totiž napadán na sociálních sítích a Souček se ho zastal. „Jakékoli rozhodnutí udělané na trávníku by na něm mělo zůstat. Nerad slyším o tom, že je spojováno s osobním životem Mikea Deana. Posílám podporu jemu i jeho rodině.“

Další případ? Souček dohrál zápas s Tottenhamem přes drsnou srážku s gólmanem a stehy v obličeji.

Zraněný fotbalista West Hamu Tomáš Souček se nechává ošetřit.
Souček jako Iron Man. Anglie obdivuje zkrvaveného českého hrdinu

„On je jako Terminátor,“ vyzdvihl slavný trenér a televizní expert Jamie Redknapp, „Už jsem zase sešívaný,“ připomněl sám hráč svou minulost ve Slavii. „Takového hráče v týmu prostě chcete,“ přihodil ještě Redknapp.

Jeho slova platí i obecně. Je jisté, že bude o vitálního záložníka zájem na ještě větších adresách. „Prodat“ se bude moci nejen v Premier League, ale také na červnovém mistrovství Evropy.

Jeho aktuální hodnota? Server Transfermarkt jej ocenil na 30 milionů eur!