Předchozí
1 z 3
Další

Haškův klid

Hlavní kouč Ivan Hašek nechal předzápasovou rozcvičku zcela v režii svých kolegů Jaroslava Veselého a Jaroslava Köstla. Sám se chopil kormidla až se začátkem zápasu, během kterého korzoval pomalým krokem vymezeným obdélníkem a většinu času zachovával naprostý klid.

Nejčastěji se založenýma rukama obcházel z jednoho rohu svého území do druhého, jen občas pohybem ruky nasměroval hráče na pozice, kde by si je představoval. Jindy hráče podpořil krátkým potleskem a stručnými instrukcemi.

Větší emoce na sobě dal nový lodivod znát jen dvakrát. Deset minut před koncem se Češi cpali do soupeřova pokutového území, ale kousek před ním o míč přišli. Hašek v tu chvíli nespokojeně rozhodil rukama a poprvé na sobě dal vidět nepohodu. To obdržený gól z první půle s ním prakticky nehnul.

Ten pravý výtrysk emocí si ale nový český kouč nechal až na samotný závěr. Po Barákově parádní trefě z přímého kopu Hašek dvakrát zapumpoval pěstí a rozhodující gól oslavil v objetí se svými kolegy na lavičce.

Po utkání si pak potřásl rukou s norským trenérem a plácnutím a objetím poděkoval i všem svým svěřencům. „Člověk prožívá to, co je pro každého sen. Pro mě je to taky nádherné. Užívám si to. A nejen já. Věřím, že si to budou užívat i hráči a celý realizační tým,“ uvedl na konto emocí sám Hašek.

Expert na rohy

Hašek jako hlavní trenér v průběhu celého zápasu přecházel podél postranní čáry, když ale došlo na kopání rohů, došlo také ke střídání stráží. Hašek opakovaně zamířil k lavičce, prohodil několik slov ke Köstlovi a jeho mladší kolega šel hráče řídit na jeho místo. Právě bývalý asistent Slavie ukázal, že on je tím emotivnějším z trenérského štábu.

Hráče pokřikem i gesty posouval na pozice, kde by měli být, po nepodařeném útočném rohu pak na chvíli schoval hlavu do dlaní. V jednu chvíli, když Češi úspěšně odvrátili roh a valili se směrem vpřed, dokonce spolu s hráči popoběhl podél pomezní čáry a pokřikem je hnal k brance soupeře.

A bilance z rohových kopů? Český výběr všechny soupeřovy pokusy z této standardní situace ubránil, ale sám se z nich prosadit taky nedokázal.

Soudržnost

Všichni tři členové nového trenérského týmu v předešlých rozhovorech opakovaně říkali, že fungují jako tým, což první zápas skutečně dokázal. Jakmile bylo potřeba přijít s nějakým postřehem a něco probrat, všichni tři trenéři se rychle shlukli do hloučku a přímo na lavičce to začali rozebírat.

Jaroslav Veselý na první pohled neměl na lavičce takové slovo jako jeho kolegové, ale při střídáních právě on předával hráčům velkou porci pokynů. Když měl nějaký postřeh, hned ho přišel hlavnímu kouči říct – třeba po obrovské šanci Haalanda z druhé půle, kterou skvěle zlikvidoval Staněk. Soudržnost trenérské trojky se ukázala i po rozhodujícím gólu, kdy se k sobě všichni tři seběhli a i s dalšími členy realizačního týmu slavili trefu Baráka.

Trio ale čeká ještě pořádná porce práce. Češi sice na začátku nové éry vyhráli, jenže ve hře měli pořád hodně nedostatků. Napravit je budou moci už v úterý, kdy v Praze na Letné přivítají v dalším přátelském utkání Arménii.