Hrál v Itálii i ve Španělsku, v dresu reprezentace válel na Euru. Jakub Jankto tak rozhodně není pro západní Evropu neznámým fotbalistou – proto jeho coming out vyvolal tak masivní ohlas. Píše se o něm v Anglii, Španělsku, Německu i jinde. Hráči jeho kalibru se přitom až dosud do těchto bouřlivých vod raději nevydávali.

Jakub Jankto
Jsem homosexuál, oznámil fotbalista Jankto. Od Sparty i hráčů se dočkal podpory

První velkým klubem, který vyjádřil Janktovi podporu, byl Juventus Turín. Twitterový účet „Staré dámy“ ocenil prohlášení českého záložníka na sociální síti srdíčkem a duhou. Brzy se přidaly další evropské týmy, například španělské Getafe, odkud Jankto hostuje ve Spartě.

„Od nynějška bude Jankto příkladem hlavně pro mladé lidi, kteří jsou zatím nuceni svou orientaci skrývat. Doufejme, že fotbal teď bude otevřenější a méně omezený, že bude víc respektovat rozmanitost,“ napsal v komentáři pro Gazzetta dello Sport italský novinář Marco Iaria. Podle listu jde o výrazný zlom.

Jsem gay. Prvním byl Australan Cavallo

Jak připomněl na svém webu anglický list Daily Star, oznámení českého fotbalisty přišlo rok a půl od podobného coming outu australského obránce Joshe Cavalla. Ten jako první prvoligový fotbalista na světě otevřeně přiznal, že je gay.

„Už jsem nechtěl žít dvojí život a skrývat, kdo skutečně jsem,“ prohlásil tehdy Cavallo slovy, která se dost podobají aktuálnímu Janktovu prohlášení.

Německý brankář Manuel Neuer se za homosexuální fotbalisty postavil. Jako jeden z mála nemá problém o tématu hovořit (ale gay není)...
Fotbal versus "coming out". Gay má strach z fanoušků i spoluhráčů

Dalším profesionálem, který se veřejně přihlásil k homosexualitě, bylo loni v květnu anglický mladík Jake Daniels z prvoligového Blackpoolu. Ale při vší úctě k Australanovi i Angličanovi je zřejmě, že česká hvězda je co do popularity a fotbalového věhlasu o třídu výš.

Mnoho gayů se pořád bojí

„Postup Jakuba Jankta je bezesporu statečným gestem, které si zaslouží potlesk,“ konstatoval přední španělský list Marca a zdůraznil, že Jankto je první hráčem La Ligy s coming outem.

Upřímné přiznání k homosexualitě je ve fotbalovém prostředí stále zcela výjimečné, ale časy se přesto pozvolna mění. Podle legendárního anglického kanonýra Garyho Linekera se prvního coming outu brzy dočká i Premier League.

Anglický kapitán Harry Kane s páskou s duhovým srdcem
Máš duhové srdce? Budeš potrestán. Frustrovaní kapitáni nepůjdou proti zákazu

„Vím o několika hráčích, kteří už byli velmi blízko rozhodnutí jít s tím na veřejnost. Ale samozřejmě není na mně, abych je jmenoval,“ prohlásil Lineker pro Mirror. Zároveň dodal, že mnoho skrytých gayů ve fotbale se stále bojí. „Je to strach z neznáma, z reakce spoluhráčů, z reakce fanoušků.“

Strach, o kterém mluvil Lineker, je stále přítomný u v západní Evropě. Směrem na východ pochopitelně dál roste – fotbaloví fanoušci v zemích jako Polsko či Maďarsko v minulosti mnohokrát předvedli, že pro homosexuály nemají nejmenší pochopení.

Výstižně se na Twitteru vyjádřil turecký dopisovatel v Česku Deniz Evren, který připomněl, že jsou země, kde jsou podobná gesta jako to Janktovo prozatím – bohužel – jen stěží představitelná.