Kadeřábek za národní tým od roku 2014 odehrál 48 zápasů a vstřelil tři branky. Poslední start si připsal loni v červnovém vítězném osmifinále mistrovství Evropy s Nizozemskem. Poté se sparťanský odchovanec kvůli zranění rozhodl vynechat celý podzimní program reprezentace.

Sparťan Bořek Dočkal v Jablonci unikl vyloučení.
Dočkal a jeho úlety. Co všechno mu projde? Slitování s ním neměl jen Franěk

"Důvod tehdejšího rozhodnutí je hlavním motivem také pro finální uzavření pomyslné reprezentační kapitoly. V posledních dvou letech jsem se potýkal s několika zdravotními problémy, které mě pustily jen do zhruba poloviny soutěžních klubových utkání," uvedl Kadeřábek.

"Přestože jsem vždy respektoval doporučení a postup lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků, věnoval maximální pozornost rehabilitaci a regeneraci, zdravotní problémy se v nepravidelných intervalech vracejí," doplnil pravý bek či záložník.

Zodpovědnost vůči klubu

V této sezoně už měl potíže se stehnem, lýtkem či kotníkem a zasáhl jen do 13 z 28 soutěžních zápasů Hoffenheimu. "Tělo mi pravděpodobně vrací maximální zátěž a vytížení z předchozích 10 let, kdy jsem prakticky nechyběl v žádném utkání Sparty, Hoffenheimu či právě reprezentace. Chci udělat maximum pro to, abych fotbal na nejvyšší úrovni mohl hrát pokud možno co nejdéle. Poznal jsem, že všechno má svůj čas a tělo si řekne," prohlásil Kadeřábek.

Patrik Schick
Naděje pro baráž? Schick se vrátil do tréninku, jeho účast ale brzdí ultimátum

Podle něj by nebylo fér vybírat si selektivně reprezentační srazy podle aktuálního zdraví. "Nebylo by to správné směrem k trenérovi ani hráčům, kteří denně pracují na snu v podobě pozvánky do národního týmu. O svém rozhodnutí jsem informoval trenéra (Jaroslava) Šilhavého, stejně tak jako spoluhráče z národního týmu. Reprezentaci čeká velmi náročný rok 2022 s možným vrcholem v podobě účasti na MS. Ze mě bude ten největší fanoušek," řekl rodák z Prahy.

Cítí také zodpovědnost vůči Hoffenheimu, kde působí od léta 2015 a v lednu s německým klubem prodloužil smlouvu do června 2025. "Hoffenheim mi nedávno prodlouženým kontraktem vyjádřil obrovskou poctu a poděkování za dosavadní odvedené služby. Přestože jsem v posledních měsících nebyl k dispozici zdaleka tak často, jak bych si představoval a jak by si klub zasloužil. Také moje touha vrátit klubu jeho důvěru a velkorysost hrála v mém rozhodnutí roli," dodal Kadeřábek.