Byla to zvláštní sezona. Na dlouhou dobu ji přerušil koronavirus, a ačkoliv měl Liverpool výrazný náskok, museli se hráči i fanoušci strachovat, aby pandemie ročník předčasně neukončila a Premier League nezůstala bez vítěze.

To se však nestalo. Anglický fotbal se znovu rozjel, Liverpool mnoho ze své formy neztratil a nedlouho po restartu mohl začít slavit. Do konce sezony sice zbývá ještě sedm utkání, „Reds“ ale mají nedostižný třiadvacetibodový náskok.

Výjimečnost mistrovského ročníku podtrhuje i výčet rekordů, kterých se Liverpoolu podařilo dosáhnout.

Tak brzy nikdo neslavil

Žádnému jinému celku v Premier League se třeba nepovedlo získat mistrovskou trofej s takovým předstihem jako letos svěřencům Jürgena Kloppa. Doposud nejrychlejším ziskem titulu se totiž mohli pyšnit hráči obou manchesterských klubů. Jak fotbalisté United v roce 2001, tak City před dvěma lety se radovali pět kol před koncem.

Už v únoru dosáhl Liverpool jednadvacátého vítězství na domácím hřišti v řadě. Překonal tím opět Manchester United, jenž před devatenácti lety dospěl „jen“ k číslu dvacet. Liverpool navíc dokázal přidat další dvě výhry, když si poradil jak s Bournemouthem, tak s Crystal Palace.

Fanoušci Liverpoolu oslavují mistrovský titul:

Zdroj: Youtube

K dnešnímu dni činí náskok Liverpoolu třiadvacet bodů, během sezony to však bylo už i pětadvacet, což je další rekord. Nikdy nikdo totiž s takovým náskokem nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž nevedl.

Ročník v Premier League se skládá z osmatřiceti utkání. Britští statistici se však podívali i na sérii osmatřiceti zápasů napříč dvěma sezonami a vyšlo jim, že 11. ledna letošního roku dosáhl Liverpool zisku 104 bodů z posledních osmatřiceti duelů, což bylo o dva více, než se v minulosti podařilo Manchesteru City a Chelsea. Tohle číslo navíc Liverpool dokázal ještě rozšířit na 110.

A konečně – Liverpool se může pyšnit i nejlepším startem do soutěže v historii. A to nejen v Premier League, ale rovnou v rámci pěti nejslavnějších evropských fotbalových lig. V úvodních jednadvaceti zápasech totiž nastřádal takřka neuvěřitelných 61 bodů. O šest kol později bylo bodů dokonce 79.

A co ještě Liverpool může stihnout?

O motivaci mají jeho hráči pořád rozhodně postaráno. Můžou se například stát prvním celkem, který ovládl všech devatenáct domácích střetnutí. Na Anfield Road je čeká ještě Aston Villa, Burnley a v předposledním kole Chelsea.

Na dosah má i nejvyšší počet vítězství v Premier League v historii vůbec. K tomu, aby srovnal metu 32 výher, kterou se pyšní Manchester City, mu stačí vyhrát z posledních sedmi zápasů čtyři.

I další rekord, který čeká na vyrovnání, se týká výher, tentokrát těch na hřištích soupeřů.  K tomu by ale Kloppova parta musela vyhrát všechny čtyři zbývající venkovní zápasy. Pak by dosáhla na číslo šestnáct, tedy stejné jako před dvěma lety Manchester City. Poslední čtyři překážky nesou jména Manchester City, Brighton, Arsenal a Newcastle.

Na dosah je také absolutní bodový rekord. I ten drží City a Liverpoolu k jeho srovnání stačí připsat si na své konto 14 bodů z jednadvaceti možných, které ještě může získat.

A když už byla řeč o současném náskoku, pokud by z něj Liverpool už ztratil maximálně tři body, stal by se celkem, který vyhrál Premier League s nejvyšším náskokem. Doposud tento rekord má v držení Manchester City, kterému v již několikrát zmiňovaném roce 2018 koukal nejbližší pronásledovatel po 38. kole na záda z úctyhodné vzdálenosti devatenácti bodů.