Bilance hvězdami prošpikovaného evropského hegemona v posledních pěti kláních je vskutku tristní. Porážky v Seville, Moskvě i Alávesu, pouze remíza v derby s Atlétikem. A naposledy domácí ztráta 1:2 s průměrným Levante.

„Jsme v pohodě. Kluci jsou šampioni a mají obrovskou mentální sílu. Musíme jen pořád bojovat,“ tvrdí trenér Julen Lopetegui.

Opravdu? Situace Bílého baletu se dá bez váhání označit za krizovou. Proti Levante musel dohánět dvougólové manko už po třinácti minutách, což se mu nestalo dvacet let. Madridští také ztratili všechny body potřetí v řadě. Jde o největší facku od roku 2009.

Zásadní problém? Ofenzivní potence. Klub prý dokonce zvažuje námluvy se stárnoucím kanonýrem Zlatanem Ibrahimovičem, jemuž v zimě končí smlouva v americkém LA Galaxy.

Soudržnost zůstává

Jinak si ale na Santiagu Bernabéu potíže nepřipouštějí. Prozatím. „Julenovi i jeho práci všichni věříme. Pokud se zbavíte kouče, zbavte se nás všech,“ podporuje trenéra například hvězdný záložník Isco. Bylo by nicméně bláhové si myslet, že se pod bývalým lodivodem španělské reprezentace, který je u kormidla Realu něco málo přes dva měsíce, alespoň neviklá židle.

Některá média už navíc jeho odchod berou jako hotovou věc. „Lopetegui po Plzni končí. Ať se stane cokoliv, jde ven,“ sdělil veřejnosti třeba Josep Pedrerol z televize El Chiringuito.

Především proto neberou „Los Blancos“ souboj s Viktorií, byť outsiderem skupiny, na lehkou váhu. Bojovnost, trpělivost, víra, zní z jejich kabiny před utkáním.

„Plzeň má dobře organizovaný tým s kvalitními hráči. V domácí lize má slušné výsledky, často 1:0. Odehrála také vynikající poločas s CSKA Moskva,“ jmenuje Lopetegui přednosti loňského českého mistra.

Mýlí se kritici?

Sám prý mimochodem negativní ohlasy a spekulace kolem své osoby nevnímá.

„V Madridu jsem se naučil bojovat, klub to má ve své DNA. Chcete vidět zlomeného trenéra? Je mi líto. Máme před sebou zápas a moc se na něj těšíme,“ řekl dvaapadesátiletý muž, jenž kdysi v Realu působil i jako hráč.

A Isco, zmíněná opora středních řad, to vidí stejně.

„Všichni nás kritizují, ale dosud jsme jim pokaždé ukázali, jak moc se mýlí. Rozhodně se nebudeme vzdávat ani teď,“ burcuje.

Zůstanou oba optimisty i po duelu s Plzní?