„Trnava je společně se Slovanem Bratislava na Slovensku jako Sparta a Slavia u nás,“ srovnává Hoftych.

Češi sice v Trnavě vyhráli, přesto mají domácí kádr našlapaný hráči z velkých klubů. V tom jsou napřed. Trenére, proč tomu tak je?
Před deseti lety tu byla liga výrazně slabší a neměla takovou kulisu. Dokázali ale mladé zabudovat lépe než my. Kabina dva talenty udrží.

Proto se dostali mladíci do ciziny?
Přes manažery je relativně dobře prodávají. V minulosti je navíc pouštěli i za nižší částky, než chtěly naše kluby. Kluci se venku otrkali a teď to vrací reprezentaci. Navíc pořád platí, že mladého dokážete zapracovat rychleji na Slovensku než v Česku.

Jaké jsou další důvody?
Je to i ambicemi v pohárech. V případě Sparty, Slavie, Plzně jsou vyšší. Já říkám, že dobré fotbalisty najdete hlavně v hladových republikách. Na Slovensku až na dva tři týmy, které jsou výrazně financované majiteli, musí každý prodávat. I Trnava. Máme dva tři kluky, chceme, aby dostali šanci a vyrostli vedle starších. Ekonomika nás nutí hráče vychovávat.

Je slovenská liga dobrá pro mladé české reprezentanty?
Rozhodně hrát tady je pro ně fantastická možnost. Je kvalitní, dobudovává se infrastruktura. Krásné stadiony jsou v Trnavě, Dunajské Stredě, bude v Bratislavě. Liga není tak silová
a taktická jako v Česku.

A zábavnější?
To je otázka. Nedávno hrála Sparta s Plzní. Někdo to kritizoval, někdo chválil, například kouč Plzně Pavel Vrba. Já jako trenér jsem viděl hru na hranici možností, ochotu se obětovat, tvrdost. Tady je vše živelnější, možná zajímavější, je to více o šancích a chybách. Ale pořád platí, že tempo a kvalita fotbalistů je u nás o level výš.

Bývalý trenér Sparty David Holoubek, který nyní vede Ružomberok, řekl, že je těžké dostat české mladíky na Slovensko. Platí to?
Je to spíš jeho dojem. Jde o teritorium. Ružomberok je bokem, doprava tam je horší. Jde o malé město, lákavá je jen krásná příroda. Komu to neimponuje, nehrne se tam. My nemáme problém, Jirku Kulhánka ze Sparty nebo Jakuba Radu z Boleslavi jsme sem dostali bez problémů. Stejně je na tom Žilina a v Senici vždy byly silná česká klika.