Nespokojené anglické fanoušky zachytil ve svém videu na sociální síti X Tyrone Francis, sportovní novináři Sky News. Dvojice Angličanů, kteří předčasně opouštěli stadion v Gelsenkirchenu se stačil zeptat jen na pár otázek, v naštvání se u něj ani nezastavili.

„Sra*ka. Sra*ka,“ zopakoval na konto anglického výkonu první rozčílený fanda. „Southgate už je teď pryč. Odjel na prázdniny,“ odpovídal dál na otázku reportéra, který se ho ptal, co přijde dál.

„Odcházíme dříve, protože se nechceme mačkat v tramvaji,“ přidal s humorem jeho kamarád v anglickém dresu, který také nepočkal do konce zápasu.

Oba mohli nakonec litovat. Anglie sice se Slovenskem v osmifinále ztrácela už od 25. minuty, kdy se trefil slávista Ivan Schranz. V páté nastavené minutě druhé půle ovšem srovnala po krásných nůžkách Judea Bellinghama a v první minutě prodloužení jí zařídil výhru a postup kapitán Harry Kane.

Dalšího předčasně odcházejícího fanouška zachytil na video i reportér Sky News Rob Harris. Sám měl díky tomu možnost oznámit nevěřícímu příznivci, že Anglie po gólu Bellinghama vyrovnala.

„Ó, bože,“ vypravil ze sebe jen anglický fanda a otočil se, aby ukázal, že právě jmenovku střelce má na zádech. „Díky bohu. Radši nepůjdu zpátky, pokud díky tomu Anglie vyhraje,“ doplnil mladý Angličan, kterému se viditelně ulevilo.

Právě chování některých fanoušků, kteří předčasně opustili stadion, ale přesně ilustruje náladu okolo anglického týmu. Experti i fandové nejsou spokojení s předváděnou hrou ani s některými tahy trenéra Southgatea. Právě na něj taky po jednom ze zápasů po konečném hvizdu letěly prázdné kelímky z tribun.

Švýcarsko je zatím největší hrozba

A s kritikou nešetří ani osobnosti anglického fotbalu. „95 minut to byl zoufalý výkon,“ napsal pro BBC Sports bez vytáček bývalý reprezentant Alan Shearer.

„Když jsem na to koukal, myslel jsem na zápas s Islandem na Euru 2016, protože jsme byli tak špatní, jako při této trapné porážce. Ale pak nás Jude Bellingham zachránil světovým zakončením,“ hodnotil nejlepší střelec v historii Premier League.

„Do té doby jsme byli hrozní. Nebyly tam žádné náznaky toho, že bychom mohli vyrovnat. Byla to naše první střela na bránu, což je tristní, když posoudíte kvalitu našich hráčů a úroveň soupeře. Tohle je teď ale naše identita,“ pokračoval Shearer, podle nějž je nejdůležitější, že Anglie našla cestu do další fáze turnaje.

V ní vyzve o víkendu Švýcarsko, které překvapivě porazilo Itálii 2:0 a probojovalo se do čtvrtfinále. Právě proti katovi úřadujících šampionů se bude chtít Anglie konečně zvednout a snad potěšit i kritické fanoušky.

„Možná je Bellinghamův gól ta jiskra, kterou jsme hledali. Takové momenty vždycky můžou celou náladu na turnaji změnit, Anglii už se to stalo. Aby se to ale stalo, bude muset Southgate udělat nějaké změny. Švýcarsko bude bezpochyby nejlepším týmem, proti kterému jsme zatím nastoupili,“ podělil se o svůj názor Shearer.

Anglie se se Švýcary utká o postup do semifinále v sobotu od 18 hodin. Hrát se bude na stadionu v Düsseldorfu a asi jen výkon Albionu rozhodne o tom, jestli fanoušci z ostrovů vydrží na svých místech až do posledního hvizdu.