Britský brankář Banks na mistrovství světa v Mexiku v roce 1970 senzačně vyrazil hlavičku fenomenálního Brazilce Pelého. Míč vyškrábl na poslední chvíli z brankové čáry a tím uchvátil fotbalový svět. Zázračný zásah Bankse se zapsal do dějin jako zákrok století.

Zákrok Bankse proti Pelému:

| Video: Youtube

Po půlstoletí předvedl Günok totožný kousek. Turecký gólman v samém závěru osmifinále Eura proti Rakousku reflexivně zneškodnil hlavičku Christopha Baumgartnera z malého vápna, odmítl tak vyrovnání a svůj tým poslal mezi nejlepší čtyři týmy Evropy.

Fotbaloví experti okamžitě přirovnali tureckého hrdinu k britské legendě. Zákrok století znovu ožil. „To je Gordon Banks. Neuvěřitelné. Baumgartner si už myslel, že je to tam…,“ žasl bývalý anglický obránce Matthew Upson v pořadu Radio Five Live.

„Zákrok Günoka je jedním z nejlepších zákroků v historii Eura,“ měl jasno někdejší fotbalista a trenér Chris Sutton, který předává svoje postřehy ze šampionátu v Německu.

„Je to složité, když má soupeř v bráně Gordona Bankse,“ povzdechl si i sám trenér rakouských fotbalistů Ralf Rangnick.

Günok je pro spoluhráče vzorem

Turecko, které postoupilo ze skupiny na úkor Česka, udrželo díky Günokovi výhru 2:1 a po 16 letech si zahraje čtvrtfinále Eura.

„Nevěřil jsem vlastním očím, je to možná jeden z nejlepších zákroků, které jsem viděl na vlastní oči,“ chválil svého brankáře stoper Merih Demiral, který vstřelil oba góly Turecka. „Mert je nejstarší hráč v týmu, vždy nás vedl a ukazoval nám cestu, takže jsem moc rád, že ten zákrok předvedl,“ doplnil Demiral.

„Mert předvedl dobrý výkon. To je jeho práce a jsme velmi rádi, že v poslední minutě předvedl vítězný zákrok,“ dodal italský kouč Turků Vincenzo Montella.

Turci teprve potřetí v historii postoupili mezi nejlepší osmičku mistrovství Evropy a v berlínském čtvrtfinále se utkají s Nizozemci.