Tahle zpráva způsobila v Manchesteru povyk. Legenda Rudých ďáblů Gary Neville zkritizoval svůj bývalý klub za to, jak byl příchod Ratcliffa oznámen. Manchester informoval o transakci na svém webu na Štědrý den.

Manchester United byl roce 2023 byl ostudou až do konce,“ rýpnul si Neville na sítí X. „Načasování je opravdu hrozné a žádná fungující organizace by o tom ani neuvažovala.“

Slavia překonala další milník, když ovládla skupinu Evropské ligy. Na snímku slavící Jan Bořil
České kluby v evropských pohárech: Rekordní koeficient i miliony na kontech

Siru Ratcliffovi každopádně popřál hodně štěstí v jeho novém podnikání. „Doufám, že se mu podaří nějak přijít na to, jak dát klub zase do pořádku a vrátit ho k něčemu slušnému na hřišti i mimo něj.“

K prodeji došlo více než rok poté, co jeho majitelé - americká rodina Glazerů - oznámili, že uvažují o prodeji klubu nebo jeho části či vstupu nového investora. Glazerové získali United v roce 2005 za 790 milionů liber a dosud jim patřilo 69 procent klubu.

Jednasedmdesátiletý Ratcliffe, zakladatel chemické společnosti Ineos, se zavázal investovat 236 milionů liber (6,7 miliardy korun) do ikonického klubového stadionu Old Trafford.

Chtěl většinový podíl v klubu

Jeden z nejbohatších Britů s Glazerovými dlouho jednal o koupi většinového podílu v klubu. Dalším zájemcem byl katarský bankéř šajch Džasim bin Hamad Sání, který chtěl koupit sto procent a nabízel šest miliard liber. Nakonec snahu o získání United vzdal s tím, že dál svůj návrh zvyšovat nebude.

„Jako kluk odsud a celoživotní fanoušek klubu jsem velmi rád, že se nám podařilo uzavřít s představenstvem Manchesteru United dohodu, která na nás přenáší odpovědnost za řízení fotbalových záležitostí,“ uvedl manchesterský rodák Ratcliffe v prohlášení.

Nový majitel fotbalové Slavie Pavel Tykač
Slavia má nového majitele. Klub koupil miliardář Tykač. Je to závazek, řekl

„Díky komerčnímu úspěchu měl klub vždy k dispozici finanční prostředky na získávání těch nejcennějších trofejí, ale v poslední době nebyl tento potenciál zcela využit. Přineseme odborné znalosti a talent ze sportovní skupiny Ineos , abychom pomohli klubu k vzestupu. Zároveň poskytneme finanční prostředky na budoucí investice na Old Trafford,“ oznámil Ratcliffe, do jehož portfolia patří i jeden z nejúspěšnějších cyklistických týmů světa.

Jim Ratcliffe k neuspokojivým výkonům Manchesteru United:

Zdroj: Youtube

Fotbalistům Manchesteru United se dlouhodobě nedaří, za což sklízeli Glazerové často zlobu fanoušků. Na triumf v Premier League čeká dvacetinásobný anglický šampion od roku 2013, o tři roky později získal Anglický pohár. Ligu mistrů vyhrál naposledy v roce 2008. Před šesti lety ovládl Evropskou ligu. Po sobotní porážce s West Hamem je v ligové tabulce osmý se ztrátou 12 bodů na první Arsenal.

„Naše společné ambice jsou jasné. Všichni chceme vidět Manchester United tam, kam patří - na samém vrcholu anglického, evropského a světového fotbalu,“ uzavřel Ratcliffe.