Odvolací senát vyhověl odvolání dvojice a vrátil případ zmanipulování sportovních dotací k dalšímu, už třetímu projednání. Zároveň pravomocně potvrdil osvobození ostatních obžalovaných včetně České unie sportu, jejího předsedy Miroslava Jansty i Fotbalové asociace ČR.

Podle předsedy senátu pražského vrchního soudu Vladimíra Krále ale stále není zřejmé a prokázané, jaké konkrétní změny v bodování žádostí spolu Pelta s Kratochvílovou dohodli a jak Kratochvílová tyto změny prosadila na úkor jiných žádostí. Oba vinu odmítají.

"U obžalovaných Pelty a Kratochvílové vzniká pochybnost, jak vlastně na oněch nejméně 18 žádostech participovali, co opravovali, jaké případné opravy prosadili do dalšího řízení a jaké případně vyvolali následky," konstatoval Král. Dodal, že následky v podobě vzniku škody jsou přitom významnou okolností pro právní posouzení daného jednání. Ze zrušené části verdiktu nejsou podle soudce odpovědi na tyto otázky zřejmé, protože odůvodnění je příliš obecné. K odstranění vad rozsudku nemusí pražský městský soud provádět obsáhlé dokazování, uvedl Král a poznamenal, že provedené důkazy je potřeba "vyhodnotit s náležitou pečlivostí a učinit závěry".

Pražský městský soud se kauzou zabýval dvakrát. V obou případech uznal Peltu a Kratochvílovou vinnými. Oba vinu popírají. Někdejšímu předsedovi Fotbalové asociace ČR (FAČR) uložil šest let vězení, peněžitý trest pět milionů korun a pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech spolků. Bývalou náměstkyni poslal do vězení na 6,5 roku, zakázal jí vedoucí funkce ve veřejné správě na šest let a dal jí dvoumilionový peněžitý trest. FAČR, Českou unii sportu (ČUS), jejího předsedu Janstu, sekretáře unie Jana Boháče a bývalého šéfa ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu trestní senát dvakrát osvobodil.

Milenecký pár se scházel v bytě

Pelta a jeho milenka Kratochvílová podle prvoinstančního rozsudku společně v roce 2017 ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů, a pokusili se tak způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Svědčily proti nim mimo jiné policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se scházeli.

Podle Krále je zjevné, že dvojice opakovaně probírala žádosti o dotace, které náměstkyně přinášela do pronajatého bytu, a že nešlo o pouhé konzultace, jak Kratochvílová tvrdí. "Není až tak podstatné, jestli motivem byla snaha vyhovět svědkyni Valachové, či jiným vlivným osobám," podotkl soudce.

Soud projednává kauzu zmanipulovaných sportovních dotací ministerstva školství | Video: Deník/Radek Cihla

Dvojice se podle rozsudku dopustila pokusu o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přičemž Pelta Kratochvílovou navedl. Za tyto trestné činy hrozí pět až 12 let vězení. Ve stadiu pokusu zůstaly trestné činy z toho důvodu, že ministerstvo po zatčení Kratochvílové vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se své pozice ve fotbalové asociaci vzdal z vazby. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhá náhrady škody přes 1,1 miliardy korun.

Český fotbal se může zbavit negativní nálepky

Obžaloba tvrdila i to, že Kratochvílová ovlivnila na ministerstvu v roce 2017 výši sportovních dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Na lavici obžalovaných kvůli tomu usedl i Jansta, sekretář ČUS Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Podle justice se tyto skutky sice staly, ale nebyly trestnými činy.

"Nečinili tak s vědomím, že by měli páchat trestnou činnost nebo k ní jakkoliv přispívat," řekl k počínání obžalovaných Král. Ministerstvo školství se po obžalovaných domáhalo náhrady škody přes 1,1 miliardy korun.

Vrchní soud znovu zprostil obvinění FAČR, rozhodnutí je tak pravomocné. "Definitivně se prokázalo, že asociace jako taková postupovala v dotačních řízeních v souladu se zákony. Pro nás se tak uzavírá jedna kapitola, která se otevřela ještě před příchodem současného vedení FAČR," nechal se slyšet předseda FAČR Petr Fousek na webu asociace.

"FAČR byla shledána nevinnou, což samozřejmě vítáme, protože jsme tento názor měli od samého počátku procesu. Šlo o velmi dlouhé řízení, které bylo uzavřeno po více než sedmi letech od jeho zahájení. FAČR byla pravomocně očištěna, a český fotbal se tak může konečně zbavit této negativní nálepky," doplonil 1. místopředseda FAČR Jiří Šidliák.