Dopředu se vědělo, že Toni Kroos po domácím Euru pověsí kopačky na hřebík. Mistr světa a šestinásobný vítěz Ligy mistrů (jednou s Bayernem Mnichov a pětkrát s Realem Madrid) se chtěl loučit zlatem a dal do toho všechno.

Bylo to znát od první minuty zápasu proti Španělsku. Elegantní středopolař šel do soubojů hodně zostra, možná až moc. Už v osmé minutě musel po peprném Kroosově zákroku střídat barcelonský rychlík Pedri. Reakce rozhodčího? Mlčení.

„Klidně mohl dostat červenou kartu už po sedmi minutách,“ řekl ve studiu České televize Karel Poborský, a další bývalý reprezentant Tomáš Ujfaluši s ním souhlasil. Kdyby Kroos dostal rychlé dvě žluté karty, těžko by se mohl někdo divit. Dost by tak napodobil tristní představení Antonína Baráka v zápase Česka s Tureckem.

Jenže sudí Anthony Taylor nedal domácí modle ve Stuttgartu ani jednu žlutou kartu. Jde o ostříleného arbitra, ledově klidného Angličana, přesto se vnucuje dojem, že Taylor se jednoduše lekl mocné aury německého lídra. Nechtěl mu ukončit kariéru zrovna vyloučením. Kroos dostal žlutou kartu až v 67. minutě za držení.

„Byli jsme velmi blízko, o to víc hořký je výsledek,“ řekl Kroos německým médiím. „Měli jsme jeden velký cíl. Tento sen je fuč. Ale až se zítra probudíme, uvědomíme si, že jsme odehráli dobrý turnaj. Můžeme být hrdí,“ dodal čtyřiatřicetiletý záložník.

Tajemství nastřelené ruky

Ale i Němci měli po utkání důvod k nespojenému brblání. V prodloužení za stavu 1:1 trefil Musiala ruku bránícího Cucurelly, a končetina španělského beka rozhodně nebyla těsně u těla. Penalta se ale nepískala. Mlčel i VAR. Otázkou zůstává, zda ještě před inkriminovaným okamžikem nebyl v ofsajdu Niklas Füllkrug.

„Už dlouhá léta se snažím těmto rozhodnutím porozumět. V tomto případě ale bylo jasné, že míč letěl na bránu, a zastavil se o Španělovu ruku. Nebyl v tom úmysl, to však přece nehraje roli,“ divil se německý trenér Julian Nagelsmann.

Faktem je, že interpretace pravidla o nastřelené ruce se během let velmi výrazně mění, jenže nakonec vždycky záleží především na kreativitě rozhodčího přímo na hřišti.