Předchozí
1 z 10
Další

Olympiastadion Berlin (Berlín)

Olympiastadion BerlinOlympiastadion BerlinZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 4.0

Kapacita*: 70 033 diváků

Otevřeno: 1936 (poslední rekonstrukce 2004)

Zápasy: Španělsko–Chorvatsko, Polsko–Rakousko, Nizozemsko–Rakousko, 1x osmifinále, 1x čtvrtfinále, finále

Obří stadion byl postaven pro olympijské hry v roce 1936 jako demonstrace vstřícného postoje nacistického režimu ke sportu. Tehdejší atmosféra byla podmanivě zachycena filmovou kamerou kontroverzní režisérky Leni Riefenstahlové. Od té doby prošel stadion několika rozsáhlými rekonstrukcemi, stále jsou ale znát prvky původní architektury.

Fußball Arena München (Mnichov)

Fußball Arena MünchenFußball Arena MünchenZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0

Kapacita: 66 026 diváků

Otevřeno: 2005

Zápasy: Německo–Skotsko, Rumunsko–Ukrajina, Slovinsko–Srbsko, Dánsko–Srbsko, 1x osmifinále, 1x semifinále

Velkolepé sídlo Bayernu Mnichov se obvykle jmenuje Allianz Arena, ze sponzorských důvodů je ale stadion pro potřeby šampionátu přejmenován. To se ostatně týká i většiny ostatních arén. V Mnichově se v roce 2021 hrály čtyři duely minulého „mezinárodního“ Eura a právě zde se v pátek 14. června uskuteční zahajovací zápas mezi Německem a Skotskem.

Westfalenstadion (Dortmund)

Westfalenstadion v DortmunduWestfalenstadion v DortmunduZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 de

Kapacita: 61 524 diváků

Otevřeno: 1974 (poslední rekonstrukce 2006)

Zápasy: Itálie–Albánie, Turecko–Gruzie, Turecko–Portugalsko, Francie–Polsko, 1x osmifinále, 1x semifinále

Stadion dortmundské Borussie je proslulý tím, jak pekelnou atmosféru na něm fanoušci dokážou vytvořit. Vysloveně kultovní je především Südtribune (Jižní tribuna), na kterou se vejde přes 24 tisíc lidí a jde o největší tribunu na stání v Evropě. Pro potřeby Eura ovšem musejí být všechna místa k sezení.

Volksparkstadion (Hamburk)

Volksparkstadion v HamburkuVolksparkstadion v HamburkuZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Kapacita: 50 215 diváků

Otevřeno: 1953 (poslední rekonstrukce 2022)

Zápasy: Polsko–Nizozemsko, Chorvatsko–Albánie, Česko–Gruzie, Česko–Turecko, 1x čtvrtfinále

Na hamburském stadionu nehraje své domácí zápasy pouze místní HSV, ale (dočasně) také ukrajinský velkoklub Šachtar Doněck. Kvůli válce na Ukrajině tu v uplynulé sezoně nastupoval v Lize mistrů a v Evropské lize. Z českého pohledu je ovšem zásadní to, že v Hamburku hraje národní tým hned dva duely základní skupiny Eura.

Stuttgart Arena (Stuttgart)

Stuttgart ArenaStuttgart ArenaZdroj: Profimedia

Kapacita: 50 998 diváků

Otevřeno: 1933 (poslední rekonstrukce 2024)

Zápasy: Slovinsko–Dánsko, Německo–Maďarsko, Skotsko–Maďarsko, Ukrajina–Belgie, 1x čtvrtfinále

V roce 1950 se právě ve Stuttgartu konal první oficiální poválečný mezinárodní zápas Německa. Na duel se Švýcarskem tehdy přišlo kolem 100 tisíc diváků. A také první utkání sjednocené německé reprezentace po pádu berlínské zdi se v roce 1990 (rovněž se Švýcarskem) hrálo tady.

Franfurt Arena (Frankfurt nad Mohanem)

Frankfurt ArenaFrankfurt ArenaZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 4.0

Kapacita: 48 057 diváků

Otevřeno: 1925 (poslední rekonstrukce 2005)

Zápasy: Belgie–Slovensko, Dánsko–Anglie, Švýcarsko–Německo, Slovensko–Rumunsko, 1x osmifinále

Domov Eintrachtu Frankfurt býval i sídlem Frankfurt Galaxy, svého času nejstaršího profesionálního týmu v americkém fotbale v Evropě. Klub ukončil provoz v roce 2007, ale dědictví přetrvává. Loni se tak na frankfurtském stadionu uskutečnily dva zápasy zámořské NFL (Kansas City proti Miami a New England proti Indianapolis).

Arena AufSchalke (Gelsenkirchen)

Arena AufSchalke v GelsenkirchenuArena AufSchalke v GelsenkirchenuZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 4.0

Kapacita: 49 471 diváků

Otevřeno: 2001

Zápasy: Srbsko–Anglie, Španělsko–Itálie, Gruzie–Portugalsko, 1x osmifinále

Obdivovaná stavba má nejen zatahovací střechu, ale i pojízdný trávník. V květnu 2010 tu ovšem byl místo trávy led: v Gelsenkirchenu se konal zápas hokejového mistrovství světa mezi Německem a USA (2:1 PP) před návštěvou 77 803 diváků. Jde o absolutní hokejový rekord na utkání pod střechou.

Leipzig Stadium (Lipsko)

Leipzig Stadium v LipskuLeipzig Stadium v LipskuZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution 2.5

Kapacita: 46 635 diváků

Otevřeno: 2004

ZápasyČesko–Portugalsko, Nizozemsko–Francie, Chorvatsko–Itálie, 1x osmifinále

Starý lipský stadion, otevřený v 50. letech, patřil s kapacitou přes 100 tisíc diváků k největším v Evropě. Obří stavba však byla velmi náročná na údržbu a postupně chátrala, na začátku 21. století tak vznikla moderní aréna, postavená uvnitř původního stadionu.

Cologne Stadium (Kolín nad Rýnem)

Cologne Stadium v Kolíně nad RýnemCologne Stadium v Kolíně nad RýnemZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 4.0

Kapacita: 46 922 diváků

Otevřeno: 2004

Zápasy: Maďarsko–Švýcarsko, Skotsko–Švýcarsko, Belgie–Rumunsko, Anglie–Slovinsko, 1x osmifinále

Čeští fotbaloví fanoušci nevzpomínají na starobylé město na Rýnu příliš dobře. Právě tady totiž během mistrovství světa v roce 2006 prohrál národní tým s Ghanou 0:2 (a nebýt skvělých zákroků Petra Čecha, byl by z toho debakl). Porážka prakticky zničila české naděje na postup ze skupiny, což pak potvrdil i zmar v závěrečném mači s Itálií.

Düsseldorf Arena (Düsseldorf)

Düsseldorf ArenaDüsseldorf ArenaZdroj: Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 4.0

Kapacita: 46 264 diváků

Otevřeno: 2004

Zápasy: Rakousko–Francie, Slovensko–Ukrajina, Albánie–Španělsko, 1x osmifinále, 1x čtvrtfinále

Na tomto stadionu se jako na jediném z deseti arén pro Euro nekonaly zápasy mistrovství světa v roce 2006. Düsseldorf ale hostil světový šampionát v roce 1974, stejně jako mistrovství Evropy v roce 1988. Stavba stojící na břehu Rýna má zatahovací střechu.

* Ve všech případech jde o kapacitu určenou pro letošní Euro, při jiných příležitostech pojmou některé stadiony větší počet diváků.