Návštěva fotbalového mistrovství světa není žádný laciný špás, to platí u mužů i u žen. Jedna věc jsou ceny letenek, hotelů a vstupenek. Druhá věc je ale občerstvení přímo na místě. Jak se zdá, v Austrálii to obchodníci poněkud přepískli.
Běžný fanoušek kopané mívá prosté tužby a neočekává michelinské menu, zároveň ale nechce u fasfoodového pultu nechat půl výplaty. Jenže na ženském šampionátu u protinožců musí chtě nechtě sáhnout hluboko do kapsy. Nebo zůstat o hladu.

Mezi uživateli sociálních sítí vyvolaly rozhořčení například ceny občerstvení na stadionu v Sydney. U stánku chtějí za kyblík se smaženým kuřetem (velikost není uvedena) 44 australských dolarů, což je neuvěřitelných 650 korun. Ještě dražší položka na menu je „Chook Pack“ skoro za tisíc korun. Jde o bažanta na lanýžích?
Kde je OSN?
„Tak směšné ceny nenajdete na žádné dalším fotbalovém stadionu na světě. Jen v Austrálii. Je to špatný vtip,“ lamentuje na sociálních sítích jeden z fanoušků. „Hm, mám rád kuře, ale ne za tuhle cenu,“ píše další uživatel.
Porce kuřecích křidýlek vyjde na fotbale v Sydney přibližně na tři stovky, stejně jako kuřecí burger s hranolky. Fanoušky rozzuřilo i to, že za „omáčku navíc“ se musí připlatit další dva australské dolary, tedy asi třicet korun. Zní to jako výsměch.
„Když už platíte pět stovek za kus obalovaného květáku, tak by tu omáčku měli dávat zdarma. Jde o humanitární přílohu, aby to vůbec bylo k jídlu. Kde je OSN?“ vtipkoval jistý uživatel.
Fanoušci ženského fotbalu se příliš nezklidní ani u piva, které místy stojí v přepočtu až 300 korun. Na druhou stranu řada návštěvníků upozorňuje, že na mnoha dalších stadionech nejsou ceny zdaleka tak mimozemské jako v Sydney. Především smažené ryby na Novém Zélandu sklízejí na sítích chválu.
Ženský fotbal roste
To všechno svědčí o tom, jak masivní zájem po celém světě budí šampionát fotbalistek. Už několik dní po zahájení se prodalo přes jeden a půl milionu vstupenek, čímž byl překonán osm let starý rekord. Průměrná návštěvnost zápasů se blíží třiceti tisícům, duel Australanek s Irkami v Sydney sledovalo na tribunách 76 tisíc diváků.

Zvyšují se i finance, které týmům vyplatí FIFA. Oproti mužskému MS jde stále jen o čtvrtinu, jenže před čtyřmi lety to byla pouze jedna desetina. Trend je jednoznačný.
„Za posledních pár let jsme ušly velký kus cesty. Podmínky, které teď máme, jsou nejlepší, jaké jsme zažily,“ prohlásila slavná americká útočnice Alex Morganová, jedna z hvězd obhájkyň titulu, která sršatě (a nakonec úspěšně) bojovala za srovnání peněžních odměn pro ženskou a mužskou reprezentaci USA.