Bayer svůj první mistrovský titul získal už pět kol před koncem, další trofeje může přidat v příštím týdnu. Ve středu čeká tým s českými fotbalisty Patrikem Schickem, Adamem Hložkem a Matějem Kovářem v Dublinu finále Evropské ligy proti Atalantě Bergamo a v sobotu v Berlíně finále domácího poháru proti druholigovému Kaiserslauternu.

Ani Augsburg úspěšné tažení nového mistra nezastavil a utrpěl pátou ligovou porážku v řadě. Nigerijský útočník Boniface hned v úvodu využil hrubé chyby českého brankáře Tomáše Koubka, který při odkopu od branky trefil jen protihráče Adliho. Andrich přidal druhou branku, čisté konto vítězům pokazil svým prvním bundesligovým gólem osmnáctiletý Kömür.

Patrik Schick (č. 14) se raduje z gólu Leverkusenu proti AS Řím.
Zázrak Leverkusen. Fanoušci nemají strach ze smrti, Schick je nejlepší spasitel

Bayer protáhl šňůru bez porážky napříč všemi soutěžemi už na 51 zápasů. V ligové tabulce nasbíral 90 bodů a zůstal jediný bod za rekordem Bayernu Mnichov z roku 2013. Zároveň ukončil jedenáctiletou nadvládu bavorského velkoklubu. Česká trojice tentokrát začala na lavičce náhradníků. Schick přišel na poslední půlhodinu, k titulu přispěl sedmi góly.

Bayern nepovedenou sezonu zakončil porážkou 2:4 na hřišti Hoffenheimu, přestože po šesti minutách vedl už 2:0. Na obratu měl největší zásluhu Chorvat Kramarič, který přihrál na první gól a pak zaznamenal hattrick.

Bayern až třetí

Bayern musel přenechat druhé místo Stuttgartu a trenérovi Tuchelovi loučení s Mnichovem už v polovině dvouleté smlouvy hodně zhořklo. V záloze vítězů hrál Pavel Kadeřábek, spolu s Koubkem jediný z českých fotbalistů v dnešních zápasech v základní sestavě. David Jurásek nastoupil na poslední půlhodinu.

Ligu mistrů si vedle Leverkusenu a Bayernu na podzim zahrají také Stuttgart, Lipsko a Dortmund, který je letos ve finále proti Realu Madrid. Borussia v generálce na londýnské finále porazila poslední Darmstadt 4:0. Oslavovaným hrdinou utkání byl veterán Reus, hrající svůj poslední bundesligový zápas. První gól připravil pro Nizozemce Maatsena, druhý dal sám parádně z přímého kopu a byla to jeho 157. branka v nejvyšší soutěži.

Kolín nad Rýnem se s bundesligou loučí po pěti letech. Spolu s ním opouští nejvyšší soutěž Darmstadt, který ji hrál jen jednu sezonu. Místo nich přijde po 13 letech St. Pauli a Kiel, který si bundesligu zahraje poprvé od jejího vzniku v roce 1963. Do baráže spadla Bochum. O záchranu v nejvyšší soutěži se utká s Fortunou Düsseldorf.

Králem střelců se stal Angličan Harry Kane z Bayernu, který hned ve své první bundesligové sezoně nastřílel 36 branek. Víc jich zaznamenali jen legendární Gerd Müller dvakrát v 70. letech a Polák Lewandowski v roce 2021. Kane dnes v zápase chyběl kvůli zranění zad.