Tento hořký konec je však vyústěním dlouhodobě tragické situace v tradičním klubu z Vestfálska.

Problémy tíží Schalke už nějaký ten pátek. Ještě před pár lety si vedení myslelo, že se mohou uvelebit mezi německou elitou a tomu vše podřídilo. Jenže po ekonomické stránce svůj záměr vůbec nevypočítalo a přišel krutý pád.

Špatná manažerská rozhodnutí, zbytečné investice, nepochopitelně nákladný kádr bez jakéhokoliv zaujetí a velké dluhy. Výsledek této eskapády? Třináct bodů ve třiceti zápasech. Absolutní dno. Ostuda. Úterní porážka na hřišti nováčka z Bielefeldu vše podtrhla, a Schalke tak definitivně poslala do druhé ligy.

„Jsem v klubu přes dvacet let, zažil jsem toho tady už hodně, ale nikdy jsem si nemyslel, že tohle přijde. Je to brutální,“ smutně líčí ikona klubu Gerald Asamoah, dnes manažer Schalke. Největší dopad bude mít sestup na celý region, který fotbalem žil.

„Sestup přinese regionální ekonomice ztrátu v milionech eur,“ dodal místní analytik Jochen Grüters. 

Další problém: post trenéra. Schalke ukázalo, že přeci jen existuje méně stabilní pozice než ministr zdravotnictví v České republice. Za jednu sezonu vystřídalo hned pět trenérů, ani jeden však nedokázal najít lék na topící se velkoklub. Ještě před třemi lety bojovalo na druhém místě o ligový titul, tým zdobil například kanonýr Klaas Jan Huntelaar nebo šikula Leon Goretzka.

Někteří příznivci doma truchlili a plakali u televize, jiní se rozhodli vylít svou frustraci na samotných hráčích. Po úterním návratu ze zápasu se několik stovek fanoušků vydalo před Veltins Arénu (stadion Schalke, pozn. aut.), kde se odehrála nevídaná mela. Kravál, v němčině krawall.

Létaly nadávky i vajíčka, někteří hráči byli dokonce napadeni. Situaci musela řešit místní policie.

Jedno je však jisté. Bundesliga minimálně na rok přijde o největší derby v Německu – mezi Dortmundem a Schalke. Die Königsblauen čeká nepříjemná cesta druhou ligou, která je mnohdy více náročná, než se na první pohled zdá.

Takový Hamburk by mohl dlouze vyprávět, jak těžké je po sestupu se vyhrabat zpátky mezi elitu (spadl v sezoně 2017/2018).