„Čelili jsme příliš velké kvalitě. I tak je pro nás ale výsledek trochu krutý, kluci pracovali celý zápas,“ vyprávěl novinářům.

Co tedy Čechy srazilo? Hloupé chyby, nadstandardní výkon soupeřových es. „Rychlost Sterlinga byla neskutečná. Musím nicméně říct, že i když nás Angličané v první půli přehrávali v držení míče, až na gól a penaltu si další šance nevytvořili,“ podotkl kouč národního mužstva.

Přesto: výsledek proti „Three Lions“, nejhorší v historii tuzemského fotbalu, mluví sám za sebe. „Musíme zápas hodit za hlavu,“ zavelel Šilhavý. A dodal: „Za celý tým chci poděkovat divákům. Byli skvělí, podporovali nás i za nepříznivého stavu.“

Před utkáním se mluvilo o „faktoru Wembley“. Nemyslíte, že tým před osmdesátitisícovým davem zradila nervozita?
O žádný strach z prostředí nešlo, Wembley je krásný fotbalový svatostánek. Nalomila nás druhá branka do šatny, ovšem i potom bylo vidět, že jsme chtěli hrát dál. Jen ta kvalita soupeře… Když jsme otevřeli hru, prosadil se znovu a bylo hotovo.

Nebylo právě ono otevření hry klíčovou chybou?
Ne, i diváci nakonec ocenili, že jsme chtěli korigovat výsledek. Ofenzivní snaha byla v pořádku.

Neprojevila se v koncovce na týmu určitá odevzdanost a frustrace?
To si nemyslím. Hráči pracovali, i když jsme prohrávali, a taky chtěli dát branku. Snažili se se zápasem něco udělat, nesklonili hlavy. Šance měli, bohužel to tam nespadlo. Teď věřím, že se otřepeme a výsledek nás jedině posílí.

Pamatujete jiné střetnutí, v němž byste inkasovali dva vlastní góly?
Upřímně nepamatuju, šlo o kuriózní a nešťastné situace. I při třetí brance… Nastřelili jsme se, míč se dostal ke Sterlingovi a ten se prosadil znovu. Nedá se nic dělat, Anglie excelovala.

Jak moc tým ovlivnila absence Bořka Dočkala, na podzim klíčového muže sestavy?
Bořek nám chyběl, samozřejmě. Nemyslím si však, že by to bylo natolik zásadní, že bychom s ním na hřišti vyhráli.

Jak těžké teď bude tým motivovat na úterní přátelský zápas s Brazilci?
Zopakuju: věřím, že se rychle otřepeme. Brazílie je neméně kvalitní protivník, historicky rovněž velmi slavný. Všichni se na něj těší – fanoušci, diváci… Je třeba hodit včerejšek za hlavu a soustředit se na to, co nás čeká.