Ten rozdíl bije do očí. V sezoně 2021/2022 odehrál Patrik Schick v nejvyšší německé soutěži 27 zápasů a vstřelil v nich úctyhodných 24 gólů (o dva víc než jakýsi Erling Haaland). V uplynulém ročník však český snajpr zasáhl jen do čtrnácti duelů a trefil se třikrát. Strmý sešup.

„Plány byly zcela jiné. Zvlášť po té předchozí sezoně je to frustrující,“ posteskl si Schick letos na jaře, když přebíral ocenění za výhru v anketě Fotbalista roku. „Vždycky jsem se ze všeho dostal, ale jde o jeden z nejtěžších okamžiků v kariéře.“

Patrik Schick podruhé za sebou ovládl anketu Fotbalista roku
Fotbalista roku Schick promluvil o zranění: Jeden z nejtěžších momentů kariéry

Léčba bolavých třísel se už totiž protáhla bezmála na rok. Loni v létě byl na operaci a od té doby stále není fit. Bolest se mu opakovaně vracela, i když se zprvu zdálo, že nejde o vážný problém. Jenže ten nezmizel. Nejrůznější terapie nezabíraly a pocit beznaděje se stupňoval.

Naštěstí se – snad – blýská na lepší časy. „Vede se mu dobře. Při cvičení už nemá bolesti, proto jsem vůbec poprvé optimističtí, že to funguje,“ citoval Kicker.de leverkusenského sportovního ředitele Simona Rolfese.

Takového útočníka nenahradíme

Rolfes zároveň neskrýval, že uplynulé měsíce byly hodně obtížné pro všechny zúčastněné, pro hráče i pro klub. To se odráželo i na pesimismu, který prý z českého útočníka občas vyzařoval.

Patrik Schick
Schick, největší propadák v Německu. Cena hvězdy Leverkusenu padá rapidně dolů

„Až doteď neměl pocit, že se to lepší, místo toho byl neustále skeptický. Teď je konečně o dost pozitivnější,“ povšiml si Rolfes, bývalý dlouholetý kapitán Bayeru.

Podle něj totiž v podobných případech nejde jen o samotné zranění, ale i o to, jak se s ním hráč vyrovná v hlavě. Skutečnost, že Schick nyní může provádět některá tréninková cvičení bez bolesti, je vítanou vzpruhou i pro psychiku. Podle Rolfese by český útočník mohl být připraven na začátek tréninkového kempu 10. července.

Leverkusen se jeho návratu nemůže dočkat. V bundesligové tabulce tentokrát obsadil až šestou příčku, což je pro ambiciózní klub ze Severního Porýní-Vestfálska zklamáním. V Evropské lize sice Bayer i za pomoci Adama Hložka došel až do semifinále a na podzim si účast v této soutěži zopakuje, ale v BayAreně se těšili na Ligu mistrů.

Patrik Schick v utkání se Skotskem
Schick proti Messimu? Co by bylo, kdyby Češi hráli na MS, a proč je Polsko lepší

„Když je Patrik ve formě, kde o rozdílového hráče jak v Bundeslize, tak na mezinárodní scéně. Útočníka jeho kvalit jen tak nenahradíme a jeho ztráta pro nás byla v uplynulé sezoně citelná,“ konstatoval Rolfes.

Tato slova by jistě podepsal i trenér českého nároďáku Jaroslav Šilhavý.