Krátce před čtvrteční čtvrtfinálovou odvetou s Arsenalem (první zápas skončil 1:1) vybuchla ve fotbalovém světě doslova bomba. 

Kúdela je podle UEFA vinen z rasismu. 

Tahle zpráva rozmetala nejen sen zkušeného obránce o startu na Euru, ale u leckterých také důvěru v Jaroslava Tvrdíka a jeho pobočníky z Edenu. Důvod? Slávistický boss vydal prohlášení, v němž se od případu tak trochu distancoval.

Ondřej Kúdela
Kúdela byl uznán vinným z rasismu. Dostal exemplární trest, nesmí ani na Euro

"Rozhodnutí jako klub respektujeme." K tomu ještě zazněly věty, které mnozí neskousli: "Lituji toho a omlouvám se Glenu Kamarovi za situaci, která zjevně způsobila utrpení jemu a jeho spoluhráčům i všem spojeným s Rangers a Slavií."

Fotbalový lid se tomuto vyjádření až na výjimky podivuje. Příznivci sešívaných zaplavili twitter překvapenými až naštvanými vzkazy. "To nemůže myslet vážně. Hodili jste Ondru přes palubu," napsal David Fajkus. "Je mi na zvracení. A jestli tím chcete snad docílit nějakého snížení trestu, pak vězte, že dosáhnete leda tak kulovýho. Pokrytectví level milion," uvedl Tomáš Krejčí. "Chápu, proti zločinem prorostlé organizaci nemůžete vyhrát. Ale nějaké gesto podpory očekává většina fanoušků," dodal František Koudelka.

Objevili se i tací, kteří krok přivítali. Komentátor Luděk Staněk zmínil, že jde o deeskalaci problému. "Dobrá komunikace," poznamenal.

Možný protest

Tvrdík si každopádně moc dobře uvědomuje, že právě před nadějně rozehraným čtvrtfinále netřeba píchat do vosího hnízda. Stačí si vzpomenout na situaci z léta roku 2018, kdy byla Slavia vyřazena z Ligy mistrů. "UEFA mafia" přinesla spoustu potíží.

Zápas mezi Slavií Praha a Dynamem Kyjev skončil pro slávisty prohrou 0:2.
Mafie z UEFA? Tvrdík i fanoušci rozdýchávají popravu Slavie

A nejinak je tomu teď (dobře, že tribuny zůstanou až na pár vyvolených prázdné).

Podle informací Deníku nicméně začaly některé skupinky fanoušků okamžitě řešit, jestli nenazrál čas na protest (právě při zápase s Arsenalem). Vniknutí na stadion, dron, horkovzdušný balón jako nedávno v Rumunsku… 

Nabízí se spousta možností. A v Edenu z toho mají obavy.

Případný zásah do utkání by totiž přinesl více škody než užitku - UEFA v takovém případě může klub potrestat pokutou, ale i vyloučením z pohárů. Podmínečný trest dostalo Rusko (na Euru 2016), za násilnosti byl kdysi vyřazen třeba Feyenoord Rotterdam (v roce 2007).

Senegalský fotbalista Lamine Fall odešel z Afriky do Evropy už v šestnácti letech.
Afričan z Brna: Kamara řešil Kúdelu kvůli porážce. Mělo to zůstat na hřišti

I proto teď zachovali na Slavii přístup pštrosa. Další vývoj ukáže, zda udělali dobře.

Politici o kauze Kúdela
Kauza se ocitla v hledáčku některých tuzemských politiků. Ozval se kupříkladu Alexandr Vondra: "Verdikt UEFA nad Kúdelou je šílený. Bez důkazů odsouzen. Stereotyp jako víno. Na Západě se fakt zbláznili." Reagoval i někdejší premiér Mirek Topolánek, který se zase zamyslel nad tím, jaký trest by UEFA dala za zabití. "Šest zápasů?"