„Sívíčko má zajímavé,“ usměje se Tomáš Petrášek, obránce Čenstochové, který se s Pekhartem potkává v polské lize jako soupeř. Nyní z nich mohli být spoluhráči. Jenže zadák je zraněný, a tak nebude asistovat u Pekhartova reprezentačního znovuzrození, jež se může udát už dnes – tým kouče Jaroslava Šilhavého se v Lipsku v přípravě střetne s domácím Německem.

Pokud se jedenatřicetiletý střelec Legie dostane do hry, předvede se v národním mužstvu po vskutku dlouhé době. Naposledy si v dresu se lvíčkem na hrudi zahrál v říjnu 2013 zápas kvalifikace mistrovství světa na Maltě, kde skóroval. Od té doby nic…

Má koronavirus?
Podle polských médií hrál Pekhart nedávno s teplotou. Na sraz však přijel, první test v Praze vyšel negativní. Další výtěr absolvoval před zápasem v Lipsku. A podle zdrojů České televize je možné, že u něj byl diagnostikován covid-19. Vedení reprezentace to v úterý nepotvrdilo.

„Národní tým je pro mě složité téma,“ přiznal kdysi pro Gól, časopis asociace. „V Řecku nebo v Izraeli jsem střílel góly, nikdo o tom nevěděl. V reprezentaci byli i kluci, kteří branky nedávali ani v české lize,“ dodal.

Teď však přišla změna. Pekhart je vládcem kanonýrů polské ligy, bylo prakticky jasné, že příležitost dostane. „O místo si řekl svými výkony. Jeho produktivita je skvělá, má zkušenosti. Chceme ho vidět,“ vysvětluje trenér Šilhavý.

Nehledí na soupeře

„Nominaci si vystřílel,“ přikývne Petrášek. „Jeho statistika je impozantní, skoro masakr,“ žasne. 

Je to tak. Pekhart je nejlepším šutérem soutěže zvané Ekstraklasa. V osmi utkáních skóroval osmkrát. Legia dala celkem čtrnáct branek, on se na nich tedy podílí téměř z šedesáti procent.

Česko - NěmeckoZdroj: DeníkJeho sílu ostatně okusila také Petráškova Čenstochová, která s Legií padla na začátku sezony 1:2. Pekhart duel rozhodl v 88. minutě. „Typický koncový hráč. Bude platný v každém týmu, který hraje hodně na míči, je v tlaku,“ popisuje obránce, jenž v duelu poznal i psychické nastavení českého světoběžníka. Pekhart jde za výhrou tvrdě, na soupeře nehledí. „Je velmi sebevědomý a je ochotný to na hřišti ukázat,“ upozorní Petrášek.

Pekhartovi nakonec nic jiného nezbývá. Hraje v největším polském klubu, mašině na tituly. Jeden už s Legií získal na jaře, další by měl přijít v této sezoně. Mužstvo z Varšavy totiž nezvládlo kvalifikaci Ligy mistrů a je pod obřím tlakem. „Musí vyhrát ligu i pohár. Ale my se jen tak nedáme,“ usměje se Petrášek.

Ano, skromná Čenstochová je první, nečekaně pod sebou drží právě Legii. Zda se favorit vyhoupne zpět na trůn, bude záležet (především) na Pekhartovi.