Jsou to sotva dva týdny, co zejména zahraničními médii probleskla zpráva o tom, že Slavii posílil útočník Boluwatife Ogungbayi. Mladý Nigerijec zaujal vedení Pražané poté, co se zaskvěl v domácí ligové soutěži.  V jedenácti zápasech dal čtrnáct branek.

A už doslova po pár dnech se možná začíná znovu ukazovat, jak důkladně prozkoumaný africký trh Slavia má. A není to zdaleka poprvé…

Václav Jurečka ze Slavie se raduje z gólu.
Slavia přepsala historii klubu. K rekordní výhře zavelel čerstvý otec Olayinka

V neděli po obědě dokonce tenhle šikula přinutil klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka, aby sáhl po svém telefonu či počítači a poslal skrze svůj twitterový účet do světa zprávu o tom, jak vypadá africká cesta v praxi.

K tomu přidal screen zápisu ze zápasu slávistické devatenáctky proti královehradeckým vrstevníkům, které domácí přehráli 4:0. A hádejte, kdo dal všechny góly.

Poprvé se Ogungbayi trefil v šestnácté minutě, krátce po poločase měl zkompletovaný hattrick a v 67. minutě přidal čtvrtou trefu.

Kometa Usor

Vypadá to na dalšího fotbalistu, který by mohl být důkazem, že ve Slavii to s Afričany opravdu umí.

Ačkoliv se to ne možná každému úplně zamlouvá, sestava se hráči z afrického kontinentu plní. Olayinka, Sor, Traoré, Oscar a teď nejnověji Tiéhi nebo Usor.

Pro slávisty jsou klenotem nejen na hřišti. Vždyť si ještě určitě vzpomenete, jakým postrachem byl Yira Sor pro soupeře v loňském ročníku Konferenční ligy, důležité góly dává i Olayinka.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský
Z vesnice i Afriky. Unikátní přehled: Kde se slávisté naučili hrát fotbal?

A v letošním ročníku? Do něj vlétl tak trochu nečekaně jako kometa Moses Usor. Jeho góly byly klíčové v předkolech Konferenční ligy proti Panathinaikosu i Rakówu. Další tři pak přidal ve čtyřech utkání domácí ligové soutěže.

Přijde další Sima?

Slavii se ale Afričané vyplácejí i při pohledu do klubové pokladny. Zářným příkladem je borec, s nímž je Usor v současnosti často srovnáván. Abdallah Sima přišel do Slavie podobně jako mladý Nigerijec do B týmu. Brzy si ale řekl o šanci v elitním výběru a okamžitě začal řádit.

Jeho parketou byla hlavně Evropská liga, tam ho nedokázal ubránit třeba ani anglický Leicester. Pravidelně ale sázel góly i v lize. Třeba dva v derby do sítě Sparty.

Slávistický fotbalista Abdallah Sima slaví jeden ze dvou gólů v derby na Spartě. Slavia vyhrála 3:0.