Už pět měsíců uplynulo od druhého pokusu ruského fotbalu ve věci odvolání se proti sankcím za vojenskou invazi na Ukrajinu.

Sportovní arbitráž CAS v Lausanne však i druhé odvolání smetla ze stolu. Rusko bylo vyloučeno před play off o postup na právě ukončené mistrovství světa v Kataru, zároveň ženská reprezentace přišla o evropský šampionát. Na klubové úrovni to znamenalo neúčast Zenitu Petrohrad, moskevského Dynama a CSKA či Soči, kterým byla odepřena účast v evropských pohárech.

Zápasy pouze s asijskými týmy

„Je to politováníhodné, protože kluby ani hráči nenesou za situaci na Ukrajině žádnou zodpovědnost. Naopak kvůli rozhodnutí UEFA i FIFA utrpěli značnou újmu, nicméně podle našeho názoru jsou sankce s ohledem na zajištění bezpečnosti a bezproblémového průběhu soutěží na místě,“ uvedla CAS.

Od vojenské invaze na Ukrajinu hrálo Rusko pouze s mimoevropskými zástupci - s Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Ve hře bylo přátelské utkání proti Bosně, to se ale po nátlaku největších hvězd balkánského celku v čele s Edinem Džekem nakonec neuskutečnilo.

Rusko tak hledá cesty, jak z nepříjemné situace. Aktuálně nejreálnější variantou je podle ruské agentury TASS varianta, že ruský fotbal opustí evropskou asociaci UEFA a přestoupí do asijské konfederace AFC.

Jak nakonec celá situace dopadne?