Smuteční obřad se odehrál v areálu fotbalového klubu San Martin de Progreso, kde mladý útočník prožil své fotbalové začátky. „Byl jedním z našich chlapců. Jeho technika kopu, hlavičky a fyzická síla byly výjimečné. Byl o krok před všemi ostatními, takový prostě byl,“ řekl britské BBC Salův bývalý trenér Diego Solís.

Argentinský fotbalista Emiliano Sala
Potvrzeno. Tělo ve vraku ztroskotaného letadla patří argentinskému fotbalistovi

„Emi patřil všem. Všichni jsme na něj byli hrdí. Když jste navštívili jiné město a řekli, že pocházíte z Progresa, odpověděli vám ‚To je tam, kde se narodil Emi!‘. Byl jako náš symbol,“ popsal se slzami v očích Salův přítel z dětství Santiago Pascuale.

„Když jsme se doslechli ty hrozné zprávy, pomysleli jsme si ‚ne, oni se museli splést‘. Nikdy mě ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát,“ řekl Pascuale.

Žlutý narcis

Na pohřeb argentinského fotbalisty dorazily do ulic malého městečka na východě země tisíce lidí. Rozloučit se přišel i Salův spoluhráč z francouzského FC Nantes Nicolas Pallois, manažer klubu Cardiff City Niel Warnock a ředitel Cardiffu Ken Choo.

Vrak letadla, ve kterém letěl fotbalista Emiliano Sala
Záchranáři vyzvedli tělo z vraku Salova letadla. O koho jde, zatím není jasné

Na smuteční obřad přišli v černých oblecích s připnutým žlutým květem narcisu. Stejný motiv se objevil i na dresech velšského klubu, ve kterých jeho hráči nastoupili k domácímu utkání proti Southamptonu. Prvnímu zápasu od chvíle, kdy bylo oficiálně potvrzeno, že tělo vytažené z vraku letadla patří argentinskému fotbalistovi.

Tragická nehoda

Letadlo Piper Malibu s Emilianem Salou a pilotem Davidem Ibbotsonem na palubě zmizelo z radarů 21. ledna v blízkosti jednoho z Normanských ostrovů u pobřeží Francie. Argentinský útočník se vracel z Nantes, kde se byl rozloučit se svými bývalými spoluhráči, do Cardiffu, který ho krátce předtím koupil za 17 milionů eur (přibližně 425 milionů korun) a stanovil tak nový klubový rekord.

Posila velšského fotbalového klubu ještě stihla z paluby poslat přes aplikaci Whats App hlasovou zprávu. „Jsme v letadle a vypadá to, že se rozpadá,“ uvedl fotbalový útočník podle argentinských médií. Posléze dodal, že je „skutečně vystrašený“ a vyjádřil obavy, zda pro něj někoho vyšlou, když se neozve do půl hodiny.

Vrak letadla, ve kterém letěl fotbalista Emiliano Sala
Pátrací tým objevil v troskách Salova letadla tělo. Zatím není jasné, komu patří

Oficiální pátrání po Salovi a Ibbotsonovi záchranáři ukončili bez úspěchu po třech dnech. Další pátrání po vraku letadla posléze umožnila veřejná sbírka, které se zúčastnili mimo jiné i Diego Maradona či Lionel Messi a v níž se vybralo přes 300 tisíc eur (více než sedm milionů korun).

Osud pilota

Pátrání nakonec bylo úspěšné, trosky letounu se podařilo objevit na mořském dně a 7. února z nich bylo vyproštěno tělo, které bylo později identifikováno jako argentinský fotbalista. Osud devětapadesátiletého britského pilota zůstává neznámý.

Ibbotsonova dcera Danielle deníku Good Morning Britain sdělila, že se nevzdává posledních zbytků naděje. „Dokud máte naději, tak byste se neměli vzdávat. On by po mně také pátrat nepřestal,“ řekla reportérům. „Stále doufáme a modlíme se a věříme, že se všichni za mého tátu modlí.“

Fotbalista Emiliano Sala
Nalezli ztracený vrak letadla, ve kterém cestoval fotbalista Sala