Písečné pláže, tyrkysově zbarvené moře i krásná příroda. To je provincie Antalya na pobřeží Středozemního moře. V létě ráj, kam míří miliony turistů. Nehledě na náboženství islám a jiné zvyky.

A právě odlišnost mezi viděním světa se stala osudným Jehezkelovi. Žid pocházející z předměstí Tel Avivu totiž v nedělním utkání Antalyaspor - Trabzonspor (1:1) vstřelil gól, jímž svému týmu zajistil remízu a bod do tabulky turecké Superligy.

Fotbalová asociace byla kritizována za své rozhodnutí nerozsvítit oblouk ve Wembley v barvách izraelské vlajky
Terorista Benzema, uvěznění sportovci, zrušené zápasy. Jak válka ovlivňuje sport

Nic by se nestalo, pokud by zároveň nepodpořil svůj národ ve válce s teroristickým hnutím Hamás. Ale to udělal.

Ukázal na obvaz na paži, kde měl napsáno: 100 dní, 7. října. Odkazoval tak na už sto dní trvající konflikt, jenž začal masivním útokem na Izrael právě 7. října, a na zadržované zajatce. Motiv doprovodil Davidovou hvězdou, symbolem judaismu i státu Izrael.

Antalyaspor sice fotku z oslavy nasdílel na sociální síti X, leč zůstala tam jen pár okamžiků. Po vlně nenávistných příspěvků ji klub smazal. Skandál však už byl na světě. Z televizních záběrů Jehezkelovo gesto nikdo nedostane. 

A právě proto případ nekončí, ale eskaluje. Turecko (podporující nároky Palestiny) hovoří o útoku na národní hodnoty.

Zatčení a vzetí do vazby

Klub, kde ještě nedávno působil český reprezentant Ondřej Čelůstka a předtím se tam mihli Petr Janda a Milan Baroš, se rozhodl jednat. Funkcionáři vzkázali Jehezkelovi, že je vyřazen z kádru a jeho kontrakt byl přerušen. 

To však není zdaleka vše. Ozvali se politici, mimo jiné ministr spravedlnosti Yılmaz Tunç, muž blízký prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. „Úřad hlavního státního zastupitelství v Antalyi zahájil vyšetřování proti izraelskému fotbalistovi Sagivu Jehezkelovi za zločin veřejného podněcování veřejnosti k nenávisti kvůli jeho ošklivé akci na podporu izraelského masakru v Gaze. Odsuzujeme útoky Izraele, který se dopustil zločinů proti lidskosti. Vždy budeme stát na straně utlačovaných Palestinců,“ vzkázal.

Záznam zápasu:

Zdroj: Youtube

Jehezkel se ocitl v nemilosti. 28letý fotbalista a otec sotva půlročního syna byl dokonce zatčen policií a vzat do vazby, jak večer napsal turecký deník Daily Sabah. Musel k výslechu a když byl propuštěn, chystal se jeho odlet do Izraele. 

„Odsuzujeme jednání fotbalisty Jehezkela, souhlasíme s jeho potrestáním od klubu a zahájíme disciplinární řízení,“ oznámili zástupci tureckého fotbalového svazu (TFF).

Fanoušci v Evropě vyjadřují vlajkami podpiru Pelestině.
Jejich příbuzní umírají ve válce. I přes smrt a zkázu Palestinci usilují o MS

Na veřejnost se dostávají další reakce: bývalý slavný rozhodčí z 90. let a nyní fotbalový komentátor Ahmet Çakar požaduje, aby Antalyaspor (nyní sedmý v tabulce) kontumačně prohrál. Mnozí připomínají, že Jehezkel odmítl už v říjnu držet minutu ticha za oběti v Gaze.

Blíží se zápas Sparty i mač na Euru

Logicky úplně jinak vnímají případ v Izraeli. Média podotýkají, že pokud by hráč měl dostat výpověď, jak se tvrdí, náleží mu štědré odstupné. Údajně ve výši jednoho milionu dolarů (více než 22 milionů korun). Smlouvu totiž podepsal v září roku 2023 na tři sezony. Jehezkel je kromě jiného reprezentant, letos naskočil do šesti zápasů.

„Nechtěl jsem nikoho urazit nebo provokovat. Nejsem pro válku,“ citoval The Guardian fotbalistovo vyjádření. „V Gaze jsou izraelští vojáci drženi jako rukojmí. Myslím si, že je čas, aby to po sto dnech skončilo. Chci, aby válka skončila a proto jsem zveřejnil ten vzkaz.“

Fanoušci Celtiku Glasgow s palestinskými vlajkami.
Fanoušci Celtiku podpořili Palestinu. Ukrajinci nejsou cennější, provokují

I proto bude mít aféra přesah do širého fotbalového světa. Antalya navíc není jen turistickou bránou Turecké riviéry, je to i místo, kam spousta fotbalových klubů včetně těch z Česka míří v zimě za přípravou

Kromě toho v únoru potká Sparta v Evropské lize Galatasaray Istanbul a na evropském šampionátu Češi v červnu vyzvou Turecko.