Čekalo se, zda sport číslo jedna neupadne do zběsilého tempa, ale nebude to tak. Po úterním videojednání výkonného výboru, tedy fotbalové vlády, to řekl předseda asociace Martin Malík, toho času v karanténě kvůli nakažení koronavirem.

„Nepřicházel jsem na jednání s tím, že bych chtěl iniciovat mimořádnou valnou hromadu. Naopak jsem chtěl, aby se fotbal nezastavil a dokázali jsme zajistit jeho fungování v nejbližších dnech,“ pronesl.

Unavený předseda

Ano, fotbal potřebuje vzpruhu, vždyť nejede liga, do zimy byly ukončeny nižší i mládežnické soutěže. To je prostě průšvih. Za ten však generalita nemůže, jde o vliv čínského viru. Nicméně z dalších hříchů se musí zpovídat. Proto je aktuální otázka, zda Malík dá svoji funkci k dispozici.

„Je to předčasná věc, touto úvahou se momentálně nemám šanci zabývat. Obecně však platí, že bude strašně záležet na tom, jak se celá situace bude vyvíjet v nejbližších týdnech. A samozřejmě zda za mnou bude stát fotbalové hnutí od výkonnostního po profesionální fotbal. V neposlední řadě si celou věc musím vyhodnotit,“ řekl s tím, že je unavený z posledních událostí.

Co bude dál? Od zimy se rozjedou volby na okresech a krajích, poté přijdou ty „parlamentní“. Bude se konat valná hromada fotbalové asociace, kde se zvolí nový předseda i vláda, tedy výkonný výbor. Dřív než v květnu se tato událost nedá očekávat, některé procesy nelze přeskočit, byť by si to část hnutí přála.

„Je nutné, aby nejprve proběhly řádné volby do okresů a krajů,“ řekl Malík. V tom s ním lze souhlasit.

Poté už půjde o trůn, o místo předsedy. Na něj mohou dosednout velká jména, například slavný hráč Vladimír Šmicer, zdatný funkcionář a Berbrův odpůrce Rudolf Řepka, či Petr Fousek, nejuznávanější fotbalový diplomat Česka.