Možná ještě více než výsledek či výkon slávistických fotbalistů, kteří prohráli na římské půdě 0:2, se řeší sled událostí, ke kterému došlo na tribunách, ale i mimo ně. Nejen slávistickým fanouškům vadilo chování místní policie. Nedůstojné kontroly před i po utkání, neúměrně dlouhé zadržování na tribuně po skončení zápasu, údajně i rány obušky.

To je jen výběr toho, proti čemuž se ohradil dokonce i předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík.

„Chování italské policie po dobu výjezdu SKS je v rozporu se všemi racionálními pravidly pro organizaci fotbalových zápasů. To, že drží v sektoru naše fans, mezi kterými jsou rodiny s dětmi, 1,5 hodiny po zápase, je doslova šok,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Fanoušci Slavie při konfliktu na stadionu v Římě.
Šikana, zlobí se slávisté po prohře v Římě. Tvrdík měl vztek, klub podá protest

„Klub podá protest proti počínání italské policie a podcenění situace ze strany UEFA. Zároveň jsme od začátku konfliktu ve spojení s českým zastoupením v Itálii. V Římě zůstává část vedení klubu v čele s ředitelem právního útvaru na případnou pomoc fanouškům,“ dodal později.

Po italské straně pak bude klub požadovat omluvu.

Naštvaný Vystrčil

Případem se už zabývají i čeští politici. I ti měli v Římě své zastoupení. „Byl jsem tam a můžu potvrdit, že to bylo opravdu nezvládnuté. Čtyřikrát prohledávaný batoh, místy nepochopitelný postup pořadatelů a nesmyslný nástup těžkooděnců dovnitř sektoru po cca 45 minutách čekání na odchod v době, kdy se zjevně v sektoru nic nedělo,“ popisuje senátor Zdeněk Hraba.

Přístup k českým fanouškům zvedl z jeho senátorské židle i předsedu této instituce Miloše Vystrčila. „Nedůstojné a dehostenující zacházení s českými fanoušky po skončení zápasu AS Řím - Slavia Praha není možné přejít bez jasné reakce. Obrátil jsem se proto na Jana Lipavského, který mi sdělil, že se již ministerstvo zahraničních věcí a naše ambasáda v Itálii události věnují a že budeme odpovídajícím způsobem reagovat,“ přiblížil svůj názor a konverzaci s českým ministrem zahraničí.

Ten už je v kontaktu i s Tvrdíkem. „Ministr Jan Lipavský se spojil s Jaroslavem Tvrdíkem a probírali situaci a možnosti řešení,“ potvrdil Deníku mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake s tím, že celkem bylo zadrženo šest fanoušků Slavie, z nichž tři jsou Češi a tři ukrajinské národnosti s trvalým pobytem v České republice. Jeden z českých příznivců a tři ukrajinští už byli propuštěni, zbývající dvojice Čechů byla vyhoštěna. 

Evropská liga, AS Řím - Slavia, Romelu Lukaku
Katastrofální úvod rozhodl. Lukaku řádil, Slavia v Římě padla

Slavia politickým zástupcům, ale třeba i konzulce v Římě Adéle Verner-Sýkorové poděkovala a informovala o svém postupu včetně stavu fanouška, který byl během událostí kolem zápasu v italské metropoli zraněn nožem.

„Klub se dnes v první řadě soustředil na zajištění bezpečnosti fanoušků při odjezdu ze země. Aktivně spolupracujeme s fanoušky, kterým se snažíme poskytovat všestrannou pomoc. Fanoušek, který se stal obětí násilného činu ze strany domácích příznivců, a to za přítomnosti policie (útok nožem), byl ošetřen a je nyní v bezpečí. Vzhledem k rozsahu událostí v průběhu celého výjezdu, klub na základě svých poznatků a informací od fanoušků, připraví komplexní zprávu. Tento dokument dá k dispozici orgánům UEFA a českým úřadům pro jejich jednání s italskými protějšky. Za posledních 7 let jsme byli na desítkách zahraničních výjezdu, ale s podobnou mírou neprofesionality a nezájmu o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví ze strany místní policie jsme se nikdy nesetkali,“ stojí v prohlášení na sociálních sítích.