Poblíž stadionu na předměstí Atén Nea Filadelfeia došlo k hromadným potyčkám řeckých fanoušků s neblaze proslulými chuligány z Dinama Záhřeb. Výsledek? Devětadvacetiletý (podle původních zpráv dvaadvacetiletý) muž byl pobodán a nakonec zemřel.

Policie uvedla, že přes devadesát dalších fanoušků bylo zadrženo a osm zraněných se ocitlo v nemocnici. Řecká média k tomu dodávají, že zběsilí fotbaloví příznivci se nenapadali jen navzájem, ale také ničili auta či zařízení kaváren a barů. Zápas, který se měl hrát v úterý večer, byl odložen.

Nový trávník v Edenu se trhá, klub ho musí vyměnit
Z(a)tracený trávník. Slavia má problém s Edenem. Ztracený za průšvih (ne)může

„Policie bohužel přišla až po půl hodině,“ řekl očitý svědek pro stanici ANT1. „Už půl hodiny před incidentem ale k nám do kavárny přišel nějaký mladý fanoušek AEK a varoval nás, že za chvíli tu budou Chorvati.“

Přístup řeckých bezpečnostních složek byl okamžitě podroben ostré kritice, protože jak se zdá, o střetech mezi oběma tábory se vědělo dopředu. Analytik Stavros Balaskas v televizi ANT1 uvedl, že šlo o domluvenou bitku, které se na „domácí“ straně účastnili i ostří hoši z Panathinaikosu.

Nejde o první ubodání fanouška

Hrozivá pověst hooligans ze Záhřebu je dostatečně známá v celé Evropě, ale k žádné preventivní policejní akci nedošlo. Eskalaci násilí v ulicích přitom zřejmě šlo předejít.

„Když asi sto lidí z Chorvatska překročilo hranici v autech, byly bezpečnostní složky okamžitě informovány, protože se vědělo o tom, že tito fanoušci mají zákaz, ale nikdo je nezastavil. Je otázka, proč to tak bylo,“ uvedl analytik Balaskas. 

Záhřebští fanoušci jedou přes Řecko:

Jak připomněl server Greek City Times, příznivci Dinama mají z rozhodnutí UEFA zakázano cestovat do zahraničí na pohárové zápasy (kvůli násilným incidentům z minulosti), přesto neobtěžováni projeli skoro celým Řeckem až do hlavního města. 

I. fotbalová FORTUNA:LIGA Dynamo Č. Budějovice  - Slavia Praha .
Slavia má pyžamo, nejen Sparta vidí černě. Hlasujte pro nejhorší venkovní dres

Zajímavé je to i z českého pohledu. Pokud totiž Sparta nepostoupí v předkole Ligy mistrů přes Kodaň, v play-off Evropské ligy se utká právě s horším ze dvojice AEK Atény – Dinamo Záhřeb. A fanoušci ani jednoho z těchto klubů nepatří mezi krotké beránky.

Fotbalové násilí v Řecku je dlouhodobý problém. Poslední dobou došlo už k několika případům úmrtí při střetech hooligans. Zrovna minulý měsíc dostalo sedm fanoušků PAOK Soluň doživotní trest za ubodání devatenáctiletého příznivce konkurenčního klubu.