Když se svět pravidel (zákonů, chcete-li) střetne se světem zažitých zvyklostí, je zaděláno na problém. Jednu stranu charakterizuje přesný, chladný a neosobní výčet – toto je dovoleno, toto už je zapovězeno. Tečka. Na straně druhé se víc spoléhá na tradici, cit pro situaci a osobní dojmy. Ve sportu jde o důvěrně známý rozpor.

Příklad první: vylučování v závěru hokejového zápasu. Hráči, trenéři i fanoušci se shodnou na tom, že v posledních minutách, obzvlášť je-li duel těsný a napínavý, by se mělo vylučovat jen v případě zcela jednoznačných, okatých a brutálních faulů.

Sparta v nadstavbovém derby porazila Slavii 3:2 a tabulku před ní vede o pět bodů!
Krejčího penalta v závěru? Dvojí metr, tohle je trapas, zlobí se fanoušci Slavie

Zní to logicky, ale buďme upřímní: pokud je nějaký zákrok dejme tomu v 18. minutě oznámkován jako hákování, proč by to nemělo platit i o čtyřicet minut později? Buď něco faul je, nebo není.

Příklad druhý: fotbalové penalty v posledních minutách zápasů (tzv. „sparťanské pentle“, jak se dnes říká v jistých kruzích). Je to podobné jako v hokeji, trenéři i hráči často vyjadřují přesvědčení, že když už má sudí tu kuráž písknout pokutový kop kolem 90. minuty a za vyrovnaného stavu, mělo by jít přinejmenším o zákrok na kriminál.

Kdo určí hranici?

Jenže takhle pravidla nefungují. Vezměme si sobotní derby a poněkud lehkovážný skluz slávisty Ogbua na sparťana Mabila. Kdyby z toho byla penalta v polovině prvního poločasu, nikdo by se asi moc nedivil. I experti se následně shodli, že pokutový kop byl odpískán oprávněně. Pak je však zcela v pořádku, že stejný zákrok bude platit jako penaltový i v 97. minutě.

Tomáš Holeš.
Vítězství jsme Spartě darovali, mrzelo Holeše. Penalta podle něj byla přísná

Názor, že fauly v závěrech zápasů mají být posuzovány jinak, je sice na první pohled opodstatněný a respektuje dřeň mužného soupeření (tj. snahu rozhodnout „férově“ ze hry, ne s přispěním rozhodčího), ale zároveň vlastně vybízí k nerespektování jasně daných pravidel.

Penalta, která rozhodla pražské derby:

Zdroj: Youtube

Protože kdo určí hranici mezi faulem, nad kterým lze přihmouřit oči, a zákrokem, který prostě musí být potrestán stůj co stůj? Rozhodčí? Pán s elektronickou tužkou? Referendum fanoušků?

Zlobí-li se (někteří) červenobílí příznivci, že o titulu by neměla spolurozhodnout přísná penalta, dá se to lidsky chápat. Ale pomůže jen banální rada: příště raději nefaulujte, milí slávisté.