"Pokoušíme se vyzdvihnout tělo. Pokud budeme úspěšní, zvážíme i proveditelnost vyzdvihnutí letounu," uvedl mluvčí britského úřadu vyšetřování leteckých nehod (AAIB).

Vrak letadla, ve kterém letěl fotbalista Emiliano Sala
Pátrací tým objevil v troskách Salova letadla tělo. Zatím není jasné, komu patří

Stroj, ve kterém fotbalista cestoval, nalezl speciální pátrací tým v neděli, v pondělí pak uvedl, že se zde nachází jedno tělo. O koho z oněch dvou mužů jde, zatím není jasné.

Mluvčí ale zdůraznil, že kvůli silným proudům způsobených přílivem a odlivem může záchranný tým nasadit dálkově řízený stroj každý den jen po omezenou dobu, což znamená, že operace pokračuje jen velmi pomalu.

Pouhý začátek

"Bez ohledu na výsledky, nebudeme činit žádná prohlášení dříve, dokud nebudou rodiny dostatečně informovány," uvedl úřad ve svém prohlášení. 

David Mearns, americký specialista na hledání vraků, který akci vedl, řekl, že čas v této situaci hraje velkou roli. Podle něj je však nalezení vraku pouhý začátek. "Taková tragická ztráta bývá často mnohem horší, pokud pozůstalí nikdy nedostanou odpověď na to, co se stalo. Když se například tělo ani vrak nikdy nenajde," uvedl Mearns. "Nyní je na AAIB, aby vyšetřila, co se skutečně stalo," dodal.

Fotbalista Emiliano Sala
Nalezli ztracený vrak letadla, ve kterém cestoval fotbalista Sala

Stroj s Ibbotsonem a osmadvacetiletým fotbalistou zmizel z radarů 24. ledna. Stalo se tak poblíž jednoho z Normanských ostrovů u francouzského pobřeží. Argentinský útočník se vracel z Nantes, kde se byl rozloučit se svými bývalými spoluhráči.

Posila velšského fotbalového klubu Cardiff City ještě stihla z paluby poslat přes aplikaci Whats App hlasovou zprávu. „Jsme v letadle a vypadá to, že se rozpadá,“ uvedl fotbalový útočník podle argentinských médií. Posléze dodal, že je „skutečně vystrašený“ a vyjádřil obavy, zda pro něj někoho vyšlou, když se neozve do půl hodiny.

Rodina vybrala osm milionů

O několik hodin později bylo zahájeno oficiální pátrání. Dlouhou dobu se však žádný signál určující místo dopadu zachytit nepodařilo, a tak bylo po třech dnech oficiální hledání ukončeno.

Další pátrací akce byla zahájena až poté, co rodina zmizelého fotbalisty vybrala ve veřejné sbírce v přepočtu téměř osm milionů korun. Mezi přispěvateli byli mimo jiné také legendární Diego Maradona či jeho neméně slavný krajan Lionel Messi.

Fotbalista Emiliano Sala po podpisu smlouvy s Cardiff City
Zařídím ti let, abys stihl trénink, řekl mu kamarád. Salovo letadlo pak zmizelo

Podle listu The Daily Mail měl stroj problémy již při startu, když vzlétl až na čtvrtý pokus.

Naděje na to, že bude argentinský fotbalista nalezen živý, byla postupem času stále mizivější. Definitivně pak vzala za své minulou středu, kdy pátrací týmy nalezly na pláži nedaleko Surtainville na severním pobřeží Francie polstrování ze sedadel a následně potvrdily, že pochází ze zmizelého letounu.  

Osmadvacetiletý útočník Emiliano Sala hrál od roku 2015 v Nantes, kde vstřelil celkem 48 gólů. Na podzim byl třetím nejlepším střelcem francouzské Ligue, přičemž vsítil 13 gólů. V zimním přestupovém období se stal nejdražší posilou v historii velšského fotbalového klubu Cardiff City, hrajícím slavnou Premier League. Ten za něj zaplatilo 17 milionů eur (přibližně 425 milionů korun).

Argentinský fotbalista Emiliano Sala
Mizivá šance na přežití. Pátrání po zmizelém fotbalistovi bylo ukončeno