První případ je ze Severního Irska. Christopher Atherton by byl celkem obyčejným třináctiletým chlapcem. Kdyby ovšem neměl výjimečný fotbalový talent.

Jeho schopnosti jsou tak pozoruhodné, že manažer Glenavonu neváhal a zařadil Athertona do nominace na pohárové utkání proti Dollingstownu. To se pro domácí vyvíjelo více než dobře, po poločase vedli 4:0. Po přestávce pak přišla velká chvíle pro Christophera.

Brankář Cádizu Jeremias Ledesma.
Brankář zachránil život fanouška. Doběhl pro defibrilátor, ten hodil na tribuny

Právě po něm totiž sáhl na lavičku manažer Gary Hamilton. „Umí hrát útočníka, může hrát pravé i levé křídlo, ale i středního záložníka, je to prostě dobrý hráč,“ vyjmenovával mladíkovy přednosti.

Když jej posílal na hřiště, možná ani netušil, co tím způsobil. Atherton se totiž v ten moment stal ve 13 letech a 329 dnech vůbec nejmladším hráčem, který kdy ve Spojeném království zasáhl do seniorských soutěží.

Historický zápis se měnil po neuvěřitelných 42 letech. Jeho předchůdcem byl Eamon Collins. Tomu byli při jeho debutu v Blackpoolu v roce 1980 bez šesti dnů o rok více.

Robert Lewandowski se proti Plzni gólově prosadil hned třikrát
Hattrick pro manželku. Nenasytný Lewa je fenomén, gól by dal i v tenise

A na hřišti se rozhodně neztratil. Hned při jednom z prvních dotyků s míčem si připsal asistenci na další branku. To ale Hamiltona, který jej přirovnává k Philu Fodenovi z Manchesteru City, nepřekvapilo. „Myslím, že zaskočil spoustu lidí, ale mě nepřekvapil, už dlouho ho pozoruji,“ přiznal.

Třináctiletý kryl záda dospělým

Ve třinácti letech se dokonce do brány postavil Ymer Abili. Stalo se tak i v tomto případě v pohárovém zápase. Fotbalisté australského Oakleigh Cannons se překvapivě dostali až do semifinále, kde však jejich cestu ukončili hráči Macarthur FC.

Pro mladého Abiliho, který je fanouškem Manchesteru United, byl ale duel přesto výjimečným. „V 85. minutě mi trenér řekl, ať se rozcvičím. Chvěl jsem se, byl jsem šťastný. Neměl jsem žádné nervy, byl jsem jen nadšený, že můžu nastoupit a zapsat se do historie,“ popisoval po zápase své pocity.