Saint-Étienne je jedním z nejtradičnějších klubů v historii Francie. Klub, který zdobí zelenobílé barvy se v posledních letech potýkal s velkými finančními problémy, jež zavinily postupný sešup tradičního celku z předních pozic Ligue 1. To ale neodradilo fanoušky, kteří svůj klub i ve zlých časech hojně podporovali ve velkých počtech.

Fanoušci čekají ve frontách před začátkem finále Ligy mistrů v Paříži.
Skandál při finále Ligy mistrů. Přes 200 lidí zraněno, Liverpool žádá vyšetření

Pomyslnou kapkou byl ale pro příznivce Saint-Étienne nedělní neúspěch v baráží o příslušnost v nejvyšší soutěži proti Auxerre. Dvojutkání dospělo až do pokutových kopů, ty domácí Saint-Étienne prohrálo a po 19 letech si připsalo sestup.

Ihned po rozhodující penaltě Biramy Toureho propuklo peklo. Fotbalisté Auxerre se sice běželi nejprve radovat ke společnému kruhu, po pár sekundách se ale otočili a prchali s domácími hráči do útrob stadionu. Důvod? Domácí fanoušci hojně vtrhli na trávník a snažili se dostihnout domácí i hostující hráče, kteří zavinili sestup jejich milovaného celku.

Tvrdé jádro házelo světlice před utíkajícími hráči, hodně ohňů letělo i na čestnou tribunu, kde se nacházelo vedení klubu. Situaci se částečně podařilo uklidnit policii, která z části rozhněvaný dav vyhnala z trávníku, nepokoje ale poté pokračovaly i v ulicích města. Podle posledních zpráv žádný z fotbalistů neutrpěl zranění.

Situací se bude zabývat ministerstvo sportu

Ve Francii navíc nejde v poslední době o nic nového. Během listopadového derby mezi Lyonem a Marseille trefili domácí fanoušci lahví hlavu hvězdného záložníka Dimitriho Payeta, utkání poté bylo nedohráno. Ostudnou pachuť mělo i sobotní finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid, které se hrálo v Paříži.

Zdroj: Youtube

Řada anglických fanoušků s lístky se totiž nedostala na tribuny, důvodem byl chaos způsobený řadou francouzských mladíků, kteří se dostali na stadion bez lístku. Na záběrech, které obletěly svět, bylo k vidění, jak policie používá slzný plyn na fanoušky, kteří před stadionem mávají platnými lístky, ale není jim umožněn vstup na stadion. Pořadatelským skandálem se bude zabývat francouzské ministerstvo sportu, které se sešlo k první schůzce v pondělí.