Téměř kamkoliv ve Španělsku přijede, je terčem rasistů. Vinícius je největší superstar La Ligy, s Realem Madrid slavil mistrovský titul, ovládl Ligu mistrů a ve finále skóroval. Přesto ho někteří španělští fanoušci nenávidí. Kvůli barvě pleti.

Za poslední dvě sezony bylo kvůli rasistickým útokům na Brazilce podáno španělské prokuratuře šestnáct podnětů. Teď došlo k průlomovému rozsudku. Tři fanoušci Valencie dostali osmiměsíční trest vězení a dvouletý zákaz vstupu na fotbalové stadiony.

Podívejte se na parádičky Viníciuse Júniora:

Zdroj: Youtube

„Toto rozhodnutí je skvělou zprávou pro boj proti rasismu ve Španělsku, protože napravuje škody, které utrpěl Vinícius Júnior, a vysílá jasný signál těm, kteří chodí na fotbalové stadiony jen urážet, že je La Liga identifikuje, nahlásí a bude to pro ně mít trestní důsledky,“ uvedl šéf španělské ligy Javier Tebas.

Právě po incident ze zápasu Realu v Valencii v květnu 2023 rozjel Vinícius rozsáhlou kampaň za boj proti rasismu. Podporovalo ho mnoho fotbalových hvězd. Třiadvacetiletý křídelník dokonce označil Španělsko za rasistickou zemi.

Hvězda Realu Madrid Vinícius Junior
Agent přirovnal Viníciuse k opici. Rasisto, nepřestanu tančit, vzkázala hvězda

„Oslovil jsem lidi, kteří studovali rasismus. A lidi, jejichž rodiny prošly těžkými časy a kteří toho o otroctví hodně vědí. Hodně jsem o této problematice četl a studoval. Když vás někdo uráží způsobem, který vás zraňuje, musíte proti tomu bojovat. Vím, že nezměním historii a neudělám ze Španělska zemi bez rasistů. Stejně tak zbytek světa. Ale vím, že mohu něco změnit,“ nechal se slyšet mladý Brazilec.

S bojem proti rasismu nekončí

Tento týden se dočkal zadostiučinění. Trojice odsouzených rasistů před vynesením verdiktu u soudu přečetla omluvný dopis Viníciusovi a omluvila se i Realu Madrid.

„Mnoho lidí mě žádalo, abych to ignoroval, mnozí říkali, že můj boj je marný a že bych měl prostě ‚hrát fotbal‘. Ale jak jsem vždycky říkal, nejsem obětí rasismu. Já jsem kat rasistů!“ reagoval brazilský reprezentant na verdikt soudu.

„Tento první trestní rozsudek v historii Španělska není pro mě. Je pro všechny černochy. Ať se ostatní rasisté bojí, stydí a schovávají se ve stínu. Jinak tu budu já. Děkuji La Lize a Realu Madrid za pomoc v tomto historickém procesu. Ještě toho bude víc,“ jasně vzkázal, že s bojem nekončí.

„Jsem odhodlán čelit diskriminaci a vést obvinění proti nespravedlnosti. Společně s mým bratrem budeme dál bojovat, umlčovat hlasy nenávisti a dláždit cestu pro inkluzivnější svět. Potřebujeme rovnost, svět, kde každý, bez ohledu na barvu, má stejné příležitosti.“