Předchozí
1 z 2
Další

„Vše je závislé na výsledcích. Já pouze sbíral úspěchy za to, jak pracuje mužstvo,“ zůstává nohama na zemi dvaačtyřicetiletý fotbalový stratég. A to samé požaduje po svých svěřencích. „Na osobní ambice vůbec nehraji,“ vysvětluje.

Ocenění pro nejlepšího trenéra sezony s vámi vážně nic nedělá?
Je to hezké, ale pak musíte ve finále akorát oprašovat sošky ve vitríně (směje se). Nejsem prvoplánově sběratelem sošek. Je to příjemné, ale všechno se odvíjí od týmu. Já pouze sbíral úspěchy za to, jak pracuje mužstvo.

Jak jste vnímal chválu, jež se na vás valila ze všech stran?
Bylo to tím, že jsme měli úspěšnou sezonu. Můžete trénovat, jak chcete, ale pokud nebudete mít výsledky, tak žádná glorifikace ani ocenění práce nepřichází. Znám spoustu kvalitních trenérů v lize a myslím, že pracují velmi dobře. Nám se podařilo vybudovat tým, který je ambiciózní, dostatečně hladový a řekl bych, že i já trošku těžím z toho, že jsem dostal hráče, kteří tyto atributy mají.

Jste připraven na vysoká očekávání, která nyní budete muset naplňovat?
Očekávání od nás budou rozhodně větší, stejně jako připravenost soupeřů na zápasy proti nám. Nemyslím si ale, že bychom se té pozice měli bát. Hráči nám neodešli, to je naprosto zásadní věc. Byl splněn základní požadavek, že kostra týmu zůstala pohromadě. Rozhodující bude, aby fotbalisté zůstali dostatečně hladoví a aby chtěli dál dosahovat těchto výkonů.

Aktuálně jste nejdéle sloužící trenér u ligového mužstva. Vážíte si toho?
Jsem za to rád, protože trenéři u českých mužstev mají takový jepičí život. Trošku se naplňují slova pana Lébra (tehdejší spolumajitel Sigmy, pozn. red.), kdy jsme podepisovali smlouvu, že by ta spolupráce mohla být dlouhodobější. Všichni ale dobře vědí, že jsem tady po půl roce už být nemusel.

Ano. Zachránila vás tehdy výhra ve Vlašimi a gól v nastaveném čase. Tam se vše otočilo ve váš prospěch?
Povedlo se nám pak vyhrát druhou ligu a uspěli jsme i v minulém ročníku nejvyšší soutěže. Trenérský osud je ale strašně vrtkavý, ten prubířský kámen bude stoprocentně ležet v tomto ligovém ročníku.

Počítáte s tím, že na předchozí zásluhy nebude brán ohled ani ve vašem případě?
Ve fotbale to bývá tak, že neuděláte dostatečný počet bodů ze čtyř nebo pěti kol a končíte. My máme los na úvod ligy velmi složitý. Do toho nás čekají zápasy předkola Evropské ligy.

Coby asistent ve Spartě jste získal ligový titul. K jakým cílům se upínáte nyní jako hlavní trenér?
Když se k něčemu ve fotbale upínáte, tak pak může přijít velké zklamání. Ale ty cíle jsou jasné, strašně rádi bychom se dostali minimálně přes jedno předkolo Evropské ligy, abychom si zahráli o základní skupinu. Druhý nejbližší aktuální cíl je, abychom ze dvou domácích supertěžkých zápasů (Slavia a Plzeň, pozn. red.) posbírali co nejvíc bodů – kdyby to bylo za šest, tak by ten start byl fantastický. Na jednu stranu je to obrovsky složité, na druhou stranu je to pro nás velká výzva se hned na začátku konfrontovat s těmi nejlepšími týmy.

Tým Sigmy pod vaším vedením prošel velkým herním vzepětím. Jak chcete docílit toho, aby tento trend pokračoval?
Musíme být pokorní a pracovat dál. Hráči si upletli bič sami na sebe a pokud poleví, tak nás dožene v uvozovkách jakýkoliv tým. Zatím bych řekl, že si tu pokoru udržujeme a práce tam je. Nejdůležitější a základní předpoklad je, že kluci musejí zůstat nohama na zemi. Pokud si budeme myslet, že to už půjde bez té práce, tak tvrdě narazíme. 

Vy asi z vysokých nároků neslevíte, že?
To rozhodně ne (zasměje se).

Bylo to vidět a slyšet i z vašeho aktivního koučování v přípravě.
Jde i o to, aby hráči okamžitě dostávali návyky pod kůži a orientovali se správně. Člověk jim chce trošku pomoct a někdy je musí korigovat.

Budete muset nějak změnit herní styl, abyste byli dál úspěšní?
Nevím, jestli se úspěšné týmy musejí měnit. Pokud se podíváme na velké kluby, tak Real Madrid se za pět let nezměnil vůbec, víceméně se nemění ani Barcelona. Náš herní způsob chceme spíš vybrousit než měnit a v některých situacích možná zrychlovat. Jinak ty principy jsou stejné.

Čerpal jste nové trendy na mistrovství světa?
Ze zápasů, které jsem viděl, jsem byl ve většině případů víceméně zklamaný. Řekl bych, že nastal určitý ústup od aktivního a agresivního fotbalu.

Žádný tým na vás neudělal dojem?
Nadchli mě Chorvati, kteří se blíží ke způsobu, co bychom chtěli hrát. Beru to hlavně z pohledu herní atraktivity pro lidi, protože pořád je to divadlo, které by mělo přinášet emoce. V momentě, kdy se z toho stává házená, což jsem v řadě zápasů viděl, tak televizi vypínám, byť je to mistrovství světa. 

Věříte, že fanoušky dokážete atraktivním herním stylem uspokojit?
Děláme pro to maximum. Snažíme se lidi vrátit na tribuny. To, že se nám nepovede nějaký zápas, je úplně normální. Ne všechny týmy udrží celoročně výkonnost a zápasy vyhrají o parník. Liga je vyrovnaná a rozhodují maličkosti.

Čekáte ve FORTUNA:LIZE ještě těžší konkurenci než v minulé sezoně?
To vůbec nedokážu odhadnout. Nevím, jak se týmy změní, nevidím tam jak pracují. Samozřejmě eviduji, že přicházejí noví hráči za velké peníze.

Zvyšují ale kvalitu domácí ligové soutěže?
Spousta lidí si myslí, že česká liga je jednoduchá, že přijde zahraniční hvězda a okamžitě zapadne. Ono to tak ale prostě není. Je to hodně náročná soutěž hlavně z pohledu kondice a takové odpovědnosti defenzivy. Pokud na to ti hráči nemají, tak na to kluby doplácejí, což bylo u některých vidět v minulé sezoně.

Sigma získala dvě hodně zajímavá jména. Kromě Martina Nešpora hlavně Václava Pilaře. Jak se vám líbil v přípravě?
Jakmile nastoupil, bylo vidět, že kvalitu jednozačně má. Pokud bude zdravý, obrovsky nám pomůže.

A útočník Nešpor?
Martina jsem poznal ve Spartě. Je to takový živočišný typ, energie z něj jen tryská.

To jsme ale v minulé sezoně viděli i na vás. V Jablonci jste byl dokonce vykázán na tribunu. Plánujete na tomto zapracovat?
Chci po hráčích, aby měli dostatečné sebeovládání. Budu se tedy muset stejně tak ovládat i já. I když někdy je to hodně složité. Myslím, že každý si dokáže vybavit situace třeba jen za volantem, kdy možná nereaguje tak, jak by měl. Na hřišti je to stejné. Když člověk cítí křivdu, tak to z něho jde ven.

Koučování z tribuny už nebudete chtít nikdy zažít?
Znovu bych tam už sedět nechtěl. Pokud to bude možné, tak to s pomocí mých asistentů, doufám, uhlídáme (směje se).

Václav Jílek
Narozen: 16. května 1976 v Litomyšli
Věk: 42

Trenérská kariéra:
* Sigma Olomouc mládež a B-tým  (do roku 2011),
* Sparta Praha (asistent, 2011–2015), Sigma Olomouc (od roku 2015), Česko U19 (2009–2011),
* Česko U21 (asistent, od roku 2015)

Největší úspěchy:
* Trenér sezony 2017/2018, mistr ČR (se Spartou Praha, 2014), stříbro EURO U19 (2011)