V květnu loňského roku šlo o historický průlom ve fotbale. Spor, který se v USA táhl od roku 2016, konečně dospěl k jasnému výsledku. Zástupci mužské i ženské reprezentace podepsali kolektivní dohodu, která Američankám jako prvním v historii garantuje stejné finanční podmínky jako národnímu týmu mužů.

Cristiano Ronaldo se svou partnerkou Giorginou na slavnostním přivítání v Rijádu
Poprask ve Slavii. Šéf klubu Tvrdík si plácl s an-Nasrem, kde působí Ronaldo

Nová dohoda zajišťuje fotbalistkám stejné platové podmínky, ale i rozdělení peněz od FIFA či z komerčních příjmů. „Je to skutečně historický okamžik. Tato dohoda navždy změnila hru ve Spojených státech a má potenciál k tomu, aby změnila hru po celém světě,“ řekla tehdy prezidentka fotbalové federace Cindy Parlowová.

Dohoda na čtyři roky

A měla pravdu. K Američankám se postupně připojily fotbalistky Austrálie, Nového Zélandu, Norska, Islandu, Finska, Nizozemska, Brazílie, Nigérie a čerstvě i reprezentace Walesu.

„Doufáme, že to budoucím generacím chlapců a dívek umožní vidět, že ve velšské reprezentaci platí rovnost, což je důležité pro celou společnost,“ zní v prohlášení ženské a mužské reprezentace Walesu. Dohoda o stejném finančním ohodnocení platí do mistrovství světa mužů v roce 2026 a šampionátu žen v následujícím roce. 

Debata s rozhodčími byla bouřlivá, ale krátká. Sporný gól Manchesteru United po krátké poradě nepochopitelně uznali.
Derby v Manchesteru rozhodl ofsajd. Čech: Tvoří pravidla a nerozumí fotbalu

V dnešní době je ale myšlenka stejného ohodnocení národních mužstev u mužů a žen u řady zemí stále utopická. Ve Francii například hráčská agentka Sonia Souidová nařkla šéfa tamního svazu Noëla Le Graëta ze sexuálního obtěžování v době, kdy Souidová se šéfem francouzského fotbalu řešila větší propagaci a přísun peněz do ženského fotbalu. 

Je ale jen otázkou času, kdy se do k této myšlence připojí další reprezentace.